Santral retinal ven tıkanıklığında lamina kribroza kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of lamina cribrosa thickness in central retinal vein occlusion
- Tez No: 708182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Santral retinal ven tıkanıklığı hastalarında lamina kribroza kalınlığını değerlendirmek ve optik sinir başının arkasından ve lamina kribrozadan geçen santral retinal ven ve arteryal akımları sağlıklı olgular ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 32 santral retinal ven tıkanıklığı hastasının 32 gözü ile hastaların etkilenmeyen diğer sağlam 32 gözü ve 34 sağlıklı kontrol grubunun 34 gözü değerlendirildi. Hastalar ve sağlıklı gruptaki bireyler ek sistemik hastalık ve diğer göz hastalıkları açısından değerlendirildi. Santral retinal ven tıkanıklığı hastalarının her iki gözüne ve sağlıklı olguların gözlerinde derin mod optik koherens tomografi ile optik sinir başından lamina kribroza kalınlıkları ölçüldü. Çalışmaya alınan bütün hastaların optik sinir başının arkasından ve lamina kribrozadan geçen santral retinal ven ve arteryal akımları doopler ultrason ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 32 (15'si kadın (%46.8) 17'i erkek (%53.1)) santral retinal ven tıkanıklığı hastasının ortalama yaşları 67±11, sağlıklı kontrol grubundaki 34 (17'u kadın (%50), 17'i ise erkekti (%50)) hastanın ise 66±10 yıl idi (p=0.833). Sistemik hastalık yönünden her iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu (hipertansiyon p=0.670, diabetes mellitus p=0.519). Santral retinal ven tıkanıklığı hastalarının etkilenen gözlerindeki ortalama lamina kribroza kalınlığı 203.0 ±12.5 µm, hastaların etkilenmeyen sağlam gözlerinde ise 204.0±11.2 µm idi. Her iki göz arasında anlamlı farklılık bulunmamaktaydı (p=0.754).
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the lamina cribrosa thickness in patients with central retinal vein occlusion and to compare the flow velocity of central retinal artery and vein during the course behind the optic nerve head and lamina cribrosa with healthy subjects. Material and Methods: Thirtytwo eyes of 32 patients with central retinal vein occlusion and 34 eyes of 34 healthy controls were assessed in this study. Patients and healthy controls were appraised in the mean of other systemic and ocular disease. The lamina cribrosa thicknesses on optic nerve head of patients with central retinal vein occlusion and healthy controls were measured for both eyes with enhanced dept imaging mode optical coherence tomography. The flow velocity of central retinal artery and vein at the level of lamina cribrosa and behind the optic nerve head were assessed with doppler ultrasonography for all subjects in the study. Results: The average ages of 32 (15 female (%46.8) 17 male (%53.1)) patients with central retinal vein occlusion and 34 (17 female (%50), 17 male (%50)) healthy controls were 67±11 and 66±10 years, respectively (p=0.833). There was no significant difference between two groups in the mean of systemic disease (hipertension p=0.670, diabetes mellitus p=0.519). The average lamina cribrosa thickness of effected eyes in patients with central retinal vein occlusion was 203.0 ±12.5 µm, it was 204.0±11.2 µm in uneffected eyes. There was no significant difference between two eyes (p=0.754).