Kalp krizi geçiren hastalarda ve kanser hastalarında ölüm anksiyetesi
Death anxiety in patients with acute myocardial infarction or cancer
  1. Tez No: 708183
  2. Yazar: EBRU ŞAHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MELİHA ZENGİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kalp krizi geçiren hastalarda ve kanser hastalarında ölüm anksiyetesi Amaç: Bu çalışmanın amacı iki eğitim ve araştırma hastanesinde kalp krizi geçiren hastalarda, kanser hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde ölüm anksiyetesi düzeyinin belirlenerek bazı sosyodemografik ve klinik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Nisan 2014-Ağustos 2014 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 180 olgu (72 kadın,108 erkek) dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalara sosyodemografik ve klinik veri formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-I, STAI-II),Thorson Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği (RDAS), Ölüme ilişkin Depresyon Ölçeği (DDS) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %40'ı kadın, %60'ı erkekti, yaşları 30 ile 88 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 53.48±12.21 yıl olarak saptanmıştır. Kalp krizi geçiren hastaların ortalama ölüm kaygısı puanı 51.60±16.40; kanser hastalarının 37.10±10.23; sağlıklı gönüllülerin 43.40±13.35 bulundu. Kalp krizi geçiren grupta STAI-I ile RDAS, DDS arasında ve STAI-II ile DDS arasında; kanser hastalarında STAI-I,STAI-II ile RDAS, DDS arasında pozitif korelasyon saptandı. Bütün gruplarda RDAS ile DDS puanı korele idi. Sosyodemografik değişkenlerle ölçekler arasındaki korelasyonlar değerlendirildiğinde kadınların ve çalışmayan olguların DDS puanı yüksek, eğitim durumu ortaokul mezunu olanların RDAS skoru diğer gruplardan yüksek olarak saptandı. Yaş ve medeni duruma göre ölçek puanları değişmezken, gelir durumu arttıkça ölüm kaygısının azaldığı gözlendi. Sonuç: Bu çalışmada kalp krizi geçiren hastalarda ölüm anksitesinin sağlıklı gönüllülere ve kanser hastalarına göre daha yüksek olduğu; genel olarak ölüm anksiyetesinin eğitim, çalışma ve gelir durumu ile ilişkili olduğu saptanmış; ancak yaş ve cinsiyetin etkisi gösterilememiştir. Hasta bireylerde farklı değişkenler gözeterek yapılacak uzunlamasına çalışmalar ölüm anksiyetesinin önemini ve fiziksel ve ruhsal hastalıkların süreci üzerindeki etkisini saptayıp daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Death anxiety in patients with acute myocardial infarction or cancer Objective: The aim of this study was to find out the level of death anxiety among 3 groups: patients with acute myocardial infarction, patients with cancer and healthy individuals in two research and training hospitals also to evaluate its relationship with several sociodemographic and clinical variables. Material and Method: This study was conducted between April 2014-August 2014 with one hundred and eighty persons (108 male, 72 female) who have referred to cardiology clinic of Siyami Ersek Research and Training Hospital or to oncology unit of Haydarpaşa Numune Research and Training Hospital and the healthy individuals . Participants completed sociodemographic and clinical data form, State and Trait Anxiety Inventory (STAI, STAI-II), Thorson Powell Death Anxiety Scale (RDAS), Death Depression Scale (DDS). Results: Participants included in the present study were 40% female with an average age of 53.48 for whole group. The mean DAS score for patients with AMİ was 51.60±16.40 for patients with cancer 37.10±10.23 and for healthy individuals 43.40±13.35. İn AMI group there were positive correlations between STAI-I and RDAS,DAS scores and between STAI-II and DDS. In cancer group positive correlations were between STAI-I,II and RDAS,DDS. RDAS and DDS were positively correlated in all three groups. Evaluation of the relationship between sociodemographic variables and scale scores revealed positive correlation between RDAS score and the graduation from intermediate school, while a negative correlation was present between RDAS and socioeconomic status. Women and participants who were unemployed scored higher on DDS. However there were no significant differences in RDAS scores with regards to gender and age. Conclusion: In this study patients with AMI had higher death anxiety than patients with cancer or healthy individuals. Generally death anxiety was related with education, employment and socioeconomic status. No such relationship could be determined for age and gender against many other studies. Prospective studies carefully searching for different variables in different medical groups would reveal and help us to understand the importance of death anxiety and its impact on courses of physical and mental disorders.