GAP koşullarında inci darısının (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) ot verimi ve yem kalitesinin belirlenmesi
Determination of biomass yield and foragequality ofdifferent pearl millet varieties under gap condition
  1. Tez No: 708204
  2. Yazar: MUHAMMED NİYAZİ SAYĞIDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, yurtdışında temin edilen beş farklı İnci darısı (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) çeşidinin, GAP bölge koşullarını temsil eden Akçakaele/Şanlıurfa bölgesinde, ot verimi potansiyellerinin ortaya konulması ve söz konusu çeşitlerin yem kalite değerlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak 2021 (Haziran-Ekim) yılında, ikinci ürün koşullarında yürütülmüştür. Her parsel, 5 m uzunluğunda 4 sıra, sıra arası 70 cm ve sıra üzeri 25 cm olacak şekilde elle ekim yapılmıştır. Ot hasadı, bitkilerin salkımdaki (başak) tanelerin süt-hamur olum döneminde yapılmıştır. Hasat yapılan parsellerde biyokütle verimlerinin saptanmasının yanısıra, ot kalite özellikleri de saptanmıştır. Araştırmada çeşitlere göre değişmekle birlikte, bitki boyunun 198.0-341.0 cm, ana saptaki yaprak sayısının 11.13-15.66 adet/sap, sap sayısının 9.94-13.29 adet/bitki, kuru madde oranın %26.47-33.35, hasıl (yaş ot) veriminin 5937.5-12571.4 kg/da ve kuru madde (KM) veriminin 1847.0-3666.0 kg/da arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca genotiplere göre değişmekle birlikte önemli ot kalite özelliklerinde nötral deterjandan çözünmeyen lif (NDF) %63.98-74.24, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) %35.28-39.71, ham protein (HP) oranın %8.54-10.87, sindirilebilir kuru madde (SKM) oranın %57.97-61.42, kuru madda tüketiminin (KMT) %1.624-1.890, nispi yem değerinin (NYD) ise 73.13-90.29 arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca ottaki mineral elementlerden kalsiyum (Ca) içeriğinini %0.128-0.380, potasyum (K) içeriğinin %3.043-3.530, magnezyum içeriğinin %0.256-0.343 ve fosfor içeriğinin %0.270-0.300 arasında değiştiği saptanmıştır. Araştırma sonucunda White ve Yellow çeşitlerinin KM verimleri ve Ashana çeşidinini ise ot kalite özellikleri bakımından diğer çeşitlere göre üstünlük göstermiştir. Araştırmada, bölge koşullarında inci darısının verim potansiyeli ve yem kaliteli özelliklerinin belirlenmesi ile elde edilecek sonuçların, uygulamaya aktarılması ile bölgenin ve ülkenin kalite kaba yem açığının kapatılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine biomass yields and forage quality parameters of five different perl millet (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) cultivars grown under Akçakale/Şanlıurfa region representing GAP region conditions. Field experiment was conducted in randomized complete blocks design (RCBD) with 4 replications in 2020 (June-October). Each plot consisted of 4 rows with 5 m long and 0.7 m apart and 25 cm intra-row spacing. Forage harvesting was done between the milk- dough stage of the grains in the panicle. In addition to determining the biomass yield in the harvested plots, forage quality characteristics were also determining. The results of the study showed that the plant height, number of leaves on the main stem, number of tillers per plant, dry matter ratio, green herbage yield, dried herbage yield, neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF), crude protein (CP) ratio, digestible dry matter (DDM) ratio, dry matter intake (DMI), relative feed value (RFV), net energy of the pearl millet varieties changed from 198.0 to 341 cm, from 11.13 to 15.66 leaves/stem, from 9.94 to 13.29 tillers per plant, from 5937.5 to 12571.4 kg da-1, from 1847.0 to 3666.0 kg da-1, from 63.98 to 74.24 %, from 35.28 to 39.71 %, from 8.54 to 10.87 %, from 57.97 to 61.42 %, from 1.624 to 1.890, from 75.13 to 90.29, from 1.332 to 1.395, respectively. In addition, it was determined that the calcium (Ca) content of the grass ranged from 0.128-0.380%, the potassium (K) content ranged between 3.043-3.530%, the magnesium content varied between 0.256-0.343% and the phosphorus content ranged between 0.270-0.300%. As a result of the research, White and Yellow varieties are superior to other varieties in terms of DM yields and Ashana variety in terms of forage quality characteristics. As a results of the research, to contribute to the closure of the region's and country's quality roughage gap by transferring the results to be obtained by determining the yield potential and silage quality characteristics of pearl millet under regional conditions