Tüketim kültürünün oluşumunda sosyal medyanın etkileri: Instagram ve Youtube kullanan bireylerin tüketim davranışlarının incelenmesi
The effects of social media on the formation of consumption culture: Examining the consumption behaviors of individuals using Instagram and Youtube
- Tez No: 708203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KARANİ ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsanlık tarihi boyunca devamlılığını sürdüren iletişim eylemi, buharlı makine ve sanayi devrimiyle birlikte yeni bir boyut kazanmaya başlamıştır. Bireyler iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için araçlar icat etmişlerdir. İlk çağlarda duman, güvercin, ses gibi iletişim araçları zamanla telgraf, gazete gibi araçlara yerini bırakırken günümüzde internet ve dijital iletişim araçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada; tüketim kültürünün oluşumunda sosyal medyanın etkileri incelenmiş olup, Instagram ve Youtube kullanan bireylerin tüketim davranışları üzerinde durulmuştur. Geleneksel ve sosyal medyanın ortaya çıkış sürecinden bahsedilerek, internetin sunmuş olduğu dijital iletişim mecraları olan; sosyal medya mecraları, wikiler, bloglar ve mikrobloglar incelenmiştir. Bu konu çerçevesinde internet ile birlikte günlük yaşantımızın bir parçası olan dijital iletişim mecrası olarak kabul edilen sosyal medya bireylerin tüketim davranışlarına etkisi araştırılmıştır. Dijital iletişim araçları günümüzde bireyler ve kurumlar tarafından, tüketim davranışlarını gerçekleştirmek için pek çok farklı amaçla kullanılmaktadır. İnternet ve dijital iletişim araçlarının yaygın bir şekilde kullanılması tüketimin önündeki yer ve zaman kavramını kaldırmıştır. Tüketim, birey ve toplum için yaşamsal öneme sahip bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyler yaşamlarını sürdürebilmek için tüketim eylemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kapitalist toplumların ortaya çıkışı beraberinde tüketim ihtiyaçlarını da değiştirmiştir. Tüketim ihtiyaçlarının değişmesi beraberinde tüketim çeşitliğinin de oluşmasına neden olmuştur. Modern toplumlar tüketim davranışını daha çok gösteriş temelli olarak yönelmekte, rasyonel bir toplum anlayışından giderek uzaklaşmaktadır. Gösteriş amaçlı sergilenen tüketim davranışları bireylerin ihtiyaçlarını arka planda bırakarak, tüketicileri çevresinde konumlandırarak statü oluşturmuştur. Çalışma Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle yapılmıştır. Hazırlanmış olan otuz adet anket sorusu dört yüz öğrenciyle yapılarak, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The act of communication, which has continued throughout the history of mankind, has begun to gain a new dimension with the beginning of industrial revolution and invention of steam engine. People have invented ways to meet their communication needs. In the early ages, communication tools such as smoke, pigeons, and sound were over time telegraphs and newspapers were used in the past; today, they are mostly based on the internet. The main emphasis of this study is the creation of consumption culture, specifically, the behaviours of people who use Instagram and Youtube. Digital communication channel such as social media channels, wikis and blogs are examined after the discussing of the emergence of traditional and social medias. Under this subject, the consumptionist behaviours which are affected by the integral part of our lives, the Digital communication channel, has been researched. Today, digital communication channel is used by individuals and institiutions for many different kind of purposes to practise their consumptionist behaviours. The widespread use of the internet and digital communication channel has caused the removing of the concepts of time or place lying ahead of consumpiton. Consumption emerges as a phenomenon of vital importance for the individual and society. Individuals need to exercise the act of consumption in order to maintain their lives. The emergence of capitalist societies has also changed consumption needs. A change in consumption needs has led to increase in diversity of consumption. Modern societies are exercising their consumptionist behaviours in a way of showing off and are straying farther from rationality. This showing off in the disguise of consumptionist behaviour has caused the needs of the individuals to fade into the background, and formulated it's status with satellites of consumers around it. . The study was conducted with Kastamonu University Communication Faculty students. Thirty questionnaire questions were prepared with 400 students and analyzed using the SPSS program.