Bilecik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality traits of silage maize varieties in Bilecik ecological conditions
  1. Tez No: 708214
  2. Yazar: ERGÜN KÖRDİKANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma Bilecik ekolojik koşullarında 24 adet silajlık mısır çeşidinin (Arifiye, ADA-523, ADA-9510, ADA-9516, AGA, Sakarya, Samada-07, Kalideas, Kervanos, Kerbanis, Kilowatt, Kolessous, Simpatico, P2015, P9027, PR31G98, P2088, DKC6442, DKC6308, SY-İnove, SY-Gladius, SY-Antex, Dragma, Larigal ) ikinci ürün olarak yetiştirilmesi, tarımsal verim ve kalite özellikleri belirlenmesi amacıyla 2020 yılında yürütülmüştür. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre hazırlanan çalışma 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Bitkiler hamur olum döneminde hasat edilmiş ve silajlık mısır çeşitlerinde bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, koçan sayısı, ilk koçan yüksekliği, koçan ağırlığı, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), potasyum (K), fosfor (P), kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) içerikleri belirlenmiştir. Tek yıllık sonuçlara göre; bitki boyu 2.13-3.35 m, gövde çapı 1.94-2.67 cm, koçan sayısı 1.07-1.73 adet, yaprak sayısı 12.27-17.40 adet, ilk koçan yüksekliği 0.73-1.72 m ve koçan ağırlığı 314.53-560.07 g arasında değişmiştir. Kuru ot veriminde en yüksek değerleri Ada-9516 (3338.67 kg/da), SY-Gladius (3302.67 kg/da), SY-İnove (3289.67kg/da), ve DKC-6308 (3258.00 kg/da) çeşitlerinde, en düşük ise Kilowatt (1983.00 kg/da) çeşidinde tespit edilmiştir. Ham protein oranı % 7.62 -10.64 arasında değişmiştir. En yüksek ham protein verimi DKC-6442 (341.55 kg/da), PR31G98 (331.05 kg/da), SY-Gladius (320.81 kg/da), DKC-6308 (316.95 kg/da), DRAGMA (310.64 kg/da), ADA-9516 (308.51 kg/da) ve AGA (306.10 kg/da) çeşitlerinden elde edilmiştir. En düşük ham protein verimi ise Simpatico (163.82 kg/da) Çeşitlerinin ADF ve NDF içerikleri sırasıyla % 31.52 -47.56 ve % 47.13-66.39 arasında değişmiştir. Silajlık mısırların mineral madde içerikleri ise hayvanların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmuştur. Buna göre, kuru ot ve protein verimi ile nispi yem değeri birlikte değerlendirilidğinde, ADA-9510, Sakarya, DKC6442, DKC6308, SY-Gladius ve Dragma çeşitleri daha üstün performans ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
The study the ecological conditions of Bilecik during was conducted to determine agricultural and quality characteristics of 24 silage maize varieties (Arifiye, ADA-523, ADA-9510, ADA-9516, AGA, Sakarya, Samada-07, Kalideas, Kervanos, Kerbanis, Kilowatt, Kolessous, Simpatico, P2015, P9027, PR31G98, P2088, DKC6442, DKC6308, SY-İnove, SY-Gladius, SY-Antex, Dragma, Larigal )in during the 2020 year. The study, which was prepared according to the Random Blocks Trial Design, was established with three replications. In the silage corn varieties harvested at dough stage and, plant height, stem diameter, number of leaf, number of ear, first ear height, ear weight and hay yield, crude protein content, crude protein yield, acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), potassium (K), phosphorus (P), calcium (Ca) and magnesium (Mg) content were investigated. According to the results of one year; plant height 2.13-3.35 m, stem diameter 1.94-2.67 cm, number of leaf 12.27-17.40, number of ear 1.07-1.73, first ear height 0.73-1.72 m, ear weight 314.53-560.07 gr. respectively. The highest dry matter yield was determined in Ada-9516 (3338.67 kg/da), SY-Gladius (3302.67 kg/da), SY-İnove (3289.67kg/da), ve DKC-6308 (3258.00 kg/da), while the lowest was in Kilowatt (1983.00 kg/da). According to the results of one year; crude protein content ranged between % 7.62 -10.64. The highest crude protein yield was determined DKC-6442 (341.55 kg/da), PR31G98 (331.05 kg/da), SY-Gladius (320.81 kg/da), DKC-6308 (316.95 kg/da), DRAGMA (310.64 kg/da), ADA-9516 (308.51 kg/da) and AGA (306.10 kg/da), while the lowest was Simpatico (163.82 kg/da). The ADF ve NDF ratios ranged between % 31.52 -47.56 and % 47.13-66.39, respectively. The mineral content of maize varieties for silage was at a level to meet the needs of the livestock. In this respect, ADA-9510, Sakarya, DKC6442, DKC6308, SY-Gladius and Dragma varieties performed better than other maize varieties in terms of hay yield, protein yield, and relative feed value.