Elit grekoromen güreşçilerde antrenmanlı ve antrenmansız dönemin bazı fiziksel, fizyolojik ve sportif performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the trained and detrai̇ni̇ng period on some physical, physiological and sports performance parameters in elite grecoroman wrestlers
- Tez No: 708227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Covid-19 salgını sebebiyle antrenmansız kalan elit grekoromen güreşçilerin saha antrenmanlarıyla beraber fiziksel, fizyolojik ve performans parametrelerindeki değişimleri incelemektir. Yöntem: Araştırmaya Grekoromen Güreş A Milli Takım üyesi 20 erkek gönüllü (21,75 ± 3,11 yıl, 174,2 ± 7,8 cm) katılmıştır. Antrenmansız ve antrenman dönemlerinde sırasıyla 1 ve 8 hafta olmak üzere; Kalp atım hızı değişkenliği değerleri; her sabah 5 dakikalık ölçümlerle kaydedilmiştir. Antrenmansız dönemde 1 kez ölçülen el kavrama kuvveti, vücut yağ yüzdesi değerleri, antrenman döneminde 8 hafta boyunca, 2 haftalık aralıklarla ölçülerek kaydedilmiştir. Güreşe özgü performans testi; antrenmansız ve antrenman dönemi sonunda olmak üzere 2 kez ölçülmüştür. Bir seans; sporcuların güreş mankenini, 30 saniyelik toplam 3 sette atmayı kapsamaktadır. Her manken atışı testi sırasında; atış öncesi, sonrası ve 4 dakika sonrası olmak üzere kan laktat değerleri, portatif laktat ölçerle parmak ucundan kan alınarak ölçülmüştür. Saha antrenmanları, milli takım antrenörleri tarafından belirlenmiştir. Verilerin analizlerinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the changes in the physical, physiological and performance parameters of the elite Greco-Roman wrestlers, who had a long period detraining due to the Covid-19 Virus. Method: 20 male volunteers from National Greco-Roman Wrestling Team (21,75 ± 3,11 years, 174,2 ± 7,8 cm) participated in the research. Heart Rate Variability values were measured during the detraining and for 8 weeks training period. The hand grip strength, body fat percentage values, which were measured once in detraining, were recorded at 2 weeks intervals during the training period. The fitness test, which is specific to wrestling; It was measured twice, in detraining and training period. İt was included to throwing wrestling dummy in 3 sets of 30 seconds. During each dummy throw test; Blood lactate values were measured before, after and 4 minutes after the throw, by taking blood from the fingertip. Field trainings were determined by the national team coaches. SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the datas. Results: Significant differences were found between the periods on body fat mass and body weights (p< 0,005).