Hastane ve sağlık merkezlerinde sunulan sağlık hizmetler ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişki: Gaziantep ilinde bir araştırma
The relationship between health services provided in public hospitals and health centers wi̇th the patient satisfaction: A research in Gaziantep province
- Tez No: 708230
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son zamanda, sağlık hizmeti sadece vatandaşların sağlığı üzerinde değil, ülkelerin ekonomisi üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu göstermişti. Corona virüsünü (COVID-19) yayılması ile tüm halkın sağlığı üzerindeki tehdidinden sonra, dünyadaki her ülkede sağlık hizmetinin kalitesinin önemi ve her ülkenin ekonomisi ile ne ölçüde ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Oysa iyi bir sağlık hizmeti vatandaşların refah düzeyini yükseltir, toplumu güvenli ve sağlam tutmaya doğrudan katkıda bulunur ve ülkenin ekonomisini korumaktadır. Aynı zamanda sağlık sektöründeki bilimsel araştırma düzeyi ile yakından ilgilidir, çünkü yaşadığımız bu günler bir bütün olarak toplumun varlığını tehdit edebilecek bulaşıcı bir hastalıktan uzak değildir. Hastalıkları tedavi edebilen sağlıklı bir toplum, üretime devam edebilen ve ekonomiyi durmadan çalıştırabilen güçlü bir toplumdur. Sağlık hizmeti kalitesinin ölçülmesini bilmek için, sağlanan sağlık hizmetinden müşteri (hasta) memnuniyet düzeyini ölçmek gerekir, şayet buda sağlık hizmetinin kalitesinin en iyi kanıtıdır çünkü sağlık hizmetlerinin kalitesi ve hasta memnuniyeti birbiriyle yakından ilişkilidir. Dolayısıyla bu araştırmanın tamamlanması önemlidir. Gaziantep ili kalabalık bir şehir sayılmaktadır. Bu ildeki devlet hastanelerinde ve sağlık merkezlerinde tedavi gören hastaların algıladıkları sağlık hizmet kalitesi ve memnuniyetini belirlemeyi amaçlayan bir araştırmadır. Bu araştırmada Gaziantep Üniversitesi Hastanesi, 25 Aralık Devlet Hastanesi ve iki sağlık merkezinde sağlık hizmetinden yararlanan hastaların 1120 katılımcıyla ile anket formu doldurulmuştur. Analiz, SPSS istatistik programı kullanılarak hasta memnuniyetini ölçmeye uygun bir araç ve yöntemle yapıldı. Uygulanan ankette sağlık hizmetlerinin ne ölçüde yeterli olduğu, hastaların hizmet alımı esnasında aldıkları hizmetten ne kadar tatmin oldukları ve memnuniyet dereceleri, hangi alanlarda ne gibi sorunlarla karşılaştıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. En sonunda, analizden bir dizi önemli sonuç gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent days have shown that healthcare has a direct impact not only on the health of citizens, but also on the economy of countries as well. After the spread of the Corona Virus (COVID-19) and its threat to the health of the whole public, the importance of the quality of health care in every country in the world and how it is related to the economy of each country has emerged. However, good health care improves the welfare of the citizens and contributes directly to keeping the society safe and secure as well as protects the economy of the country. It is also closely related to the level of scientific research in the healthcare sector, because these days we live in are not free from an infectious disease that could threaten the existence of society as a whole. A healthy society that can cure diseases is a strong society that can continue production and keep the economy running. In order to know how to measure the quality of health care, it is necessary to measure the level of customer (patient) satisfaction with the health service provided, this is the best proof of the quality of the health service because the quality of healthcare services and patient satisfaction are closely related. Therefore, it is important to complete this study. Gaziantep province is considered a crowded city. This is a study aiming to determine the perceived health service quality and satisfaction of patients treated in state hospitals and health centers in this province. In this study, a questionnaire form was filled in with the participation of 1120 of patients benefiting from Gaziantep University Hospital, 25 December State Hospital and two health centers. The analysis was made with a suitable tool and method to measure patient satisfaction using the SPSS statistical program. In the applied questionnaire, it was tried to determine to what extent the health services were adequate, how satisfied the patients were with the service they received during the service procurement, their degree of satisfaction, and what problems they faced and in which areas. Finally, the analysis results showed a number of important results.