Translüsent monolitik zirkonya seramik sistemlerinde düşük ısı bozunmasının iki eksenli bükülme dayanıklılığı ve faz değişimine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of low temperature degradation on biaxial flexural strength and phase change of translucent monolithic zirconia ceramic systems
  1. Tez No: 708231
  2. Yazar: GÜLSÜM DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ağız içerisinde tükürük varlığı, ısı değişiklikleri ve çiğneme sırasındaki tekrarlanan yüklenmeler dental restorasyonların mekanik stabilitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında amaç yeni geliştirilen değişik translüsent monolitik zirkonya seramik sistemlerinde düşük ısı bozunmasının oluşan monoklinik faz değişimine ve iki eksenli bükülme dayanıklılığına etkisinin belirlenerek incelenmesi ve translüsent 3 itriya tetragonal zirkonya polikristalin seramiklerle kıyaslanmasıdır. Çalışmada 3 farklı yüksek translüsensliğe sahip parsiyel stabilize zirkonya ve bir adet translüsent 3 itriya tetragonal zirkonya polikristalin sistemi kullanıldı. 14 mm çap ve 1,2 ± 0,2 mm boyutlarında disk şeklinde toplamda 120 adet örnek hazırlandı. Her tür malzemeden üç deney grubu (n = 30) oluşturuldu, birinci gruba herhangi bir düşük ısı bozunması işlemi uygulanmayarak kontrol grubu olarak belirlendi. İkinci gruptaki örneklere 5 saat, üçüncü gruba ise 20 saat 134 ⁰C'de 2 bar basınçta düşük ısı bozunması uygulandı. Tüm örneklerin yüzeyinde oluşan tetragonal monoklinik faz değişimlerinin tespiti x-ray difraktometre cihazı kullanılarak tespit edildi ve bükülme dayanıklılıklarının tespiti için iki eksenli bükülme dayanıklılık testi uygulandı. Elde edilen veriler weibull dağılımı kullanılarak analiz edildi. Tüm sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi. İstatistik analiz sonuçlarına göre en yüksek monoklinik faz miktarı Nacera MS materyalinin 20 saat yaşlandırma grubunda tespit edildi (%92), Katana UTML ve Nacera Q3 materyallerinde kontrol, 5 ve 20 saat yaşlandırma grubunda monoklinik faz tespit edilmedi. En yüksek bükülme dayanımı değerleri Nacera MS'te kontrol (1344,2 MPa) Katana STML'de kontrol (728,9 MPa), Katana UTML'de 20 saat (566,4 MPa) ve Nacera Q3'te 5 saat (733,1 MPa) grubunda tespit edilirken en yüksek weibull modülü değerleri Nacera MS'te 5 saat (m=22,031), Katana STML'de kontrol (m=18,829), Nacera Q3 (m=13,285) ve Katana UTML'de (m=9,411) 20 saat grubunda tespit edildi. Bu sonuçlar yeni yüksek translüsent zirkonyaların oral ortamda uzun yıllar mekanik dayanımının etkilenmeden kullanılabileceği, herhangi bir başarısızlığa yol açmayacağı yönünden önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of saliva in the oral cavity, temperature changes and repeated loading during chewing cause a decrease in the mechanical stability of dental restorations. The aim of this thesis is to evaluate the effect of low temperature degradation on the biaxial flexural strength and the resulting monoclinic phase change in various newly developed high translucent monolithic zirconia ceramic systems and to compare them with translucent 3Y-TZP zirconia ceramics. In this study, 3 different high translucency Y-PSZ and one translucent 3Y-TZP zirconia system were used. A total of 120 specimens were prepared in the form of discs with a diameter of 14 mm and dimensions of 1.2 ± 0.2 mm. Three experimental groups (n = 30) were formed from each type of material, the first group was determined as the control group without any low temperature degradation treatment. Low temperature degradation was applied to the samples in the second group for 5 hours, and for the third group at 134 ⁰C and 2 bar pressure for 20 hours. Tetragonal monoclinic phase changes on the surface of all samples were determined using x-ray diffractometer and biaxial flexural strength test was applied to determine their flexural strength. The obtained data were analyzed using the weibull distribution. All results were evaluated statistically. According to the statistical analysis results, the highest monoclinic phase amount was detected in the 20 hour aging group of Nacera MS material (92%), while no monoclinic phase was detected in the control, 5 and 20 hours aging groups in Katana UTML and Nacera Q3 materials (0%). The highest flexural strength values are control in Nacera MS (1344.2 MPa), control in Katana STML (728.9 MPa), 20 hours in Katana UTML (566.4 MPa) and 5 hours in Nacera Q3 (733, 1 MPa), while the highest weibull modulus values were detected in Nacera MS at 5 hours (m=22,031), in Katana STML control (m=18,829), Nacera Q3 (m=13.285), and Katana UTML (m=9.411 ) was detected in the 20 hour group.These results gain importance in that the new high-translucent zirconias can be used in the oral environment for many years without affecting their mechanical strength and will not cause any failure.