Representation of nature of science in science textbooks of the last 20 years
Son yirmi yıla ait fen bilimleri ders kitaplarının bilimin doğası açısından incelenmesi
  1. Tez No: 708237
  2. Yazar: DİDEM ÜNLÜ SINNETT JR.
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, son yirmi yıla ait 5., 6., 7., ve 8. sınıf kademelerine ait fen bilimleri ders kitaplarında bilimin doğası alt boyutlarının nasıl temsil edildiğini incelemektir. Ders kitaplarında yer alan bu boyutların yirmi yıl boyunca nasıl değiştiği de araştırma kapsamındadır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadaki veri kaynakları, toplam 62 ders kitabından oluşmaktadır. İncelenen ders kitaplarından sadece 2020 yılında yayınlanan ders kitapları özel yayınevleri tarafından, diğer tüm ders kitapları Milli Eğitim Bakanlığı yayınevleri tarafından basılmıştır. Ders kitapları“çıkarımsal”,“değişime açık”,“deneysel”,“bilimin sosyal ve kültürel gömülülüğü”,“bilimin sosyal ve kültürel yapısı”,“yaratıcılık”,“teori temelli”,“bilimsel teori”,“bilimsel metot miti”, ve“bilimsel kanun”olmak üzere on alt boyut açısından incelenmiştir. Ders kitaplarının belirtilen on alt boyutunu ne kadar temsil ettiğini araştırmak için Abd-El-Khalick, Waters ve Le (2008) tarafından geliştirilen dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Fen bilimleri ders kitaplarının incelenmesi sonucunda“yaratıcı”,“değişime açık”ve“çıkarımsal”alt boyutların en fazla temsil edildiği, bunu“deneysel”,“teori temelli”ve“bilimin sosyal ve kültürel gömülülüğü”izlediği ortaya çıkmıştır.“Bilimsel kuramlar”,“bilimsel yasalar”,“bilimsel yöntem miti”ve“bilimin toplumsal boyutları”alt boyutları ya çok sınırlı düzeyde temsil edilmiş ya da hiç temsil edilmemiştir. Ancak genel olarak son 20 yılda her sınıfta yayınlanan tüm fen bilimleri ders kitaplarının bilimin doğası alt boyutları açısından yetersiz temsil edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the current research is to examine the way in which the nature of science dimensions are represented in the secondary school science textbooks of grades 5 through 8 in the last twenty years. It is also within the scope of the research to investigate how these dimensions in the textbooks changed during the twenty years. The document analysis method was used in order to qualitatively gather data for the research. The data sources in the study consist of a total of 62 science textbooks which were approved for the school curriculum by the Ministry of National Education. Among the examined textbooks, only the textbooks published in 2020 were created by private publishing houses, and all other textbooks were developed by the Ministry of National Education publishing houses. Textbooks were examined in terms of ten sub-dimensions, such as“tentative”,“empirical”,“creative”,“theory-driven”,“inferential”,“scientific theories”,“myth of the scientific method”,“social and cultural embeddedness of science”,“scientific laws”, and“social dimensions of science”, within the scope of the nature of science. The examination of the textbooks in terms of the representation of the specified sub-dimensions was conducted utilizing the detailed rubric established by Abd-El-Khalick, Waters, and Le (2008). In light of the examination of the science textbooks,“creative”,“tentative”, and“inferential”sub-dimensions were mostly represented, followed by“empirical”,“theory-driven”, and“social and cultural embeddedness of science”. The sub-dimensions of“scientific theories”,“scientific laws”,“myth of the scientific method”, and“social dimensions of science”are either very limited or not represented. However, in general, it has been concluded that all science books published in the last 20 years in each grade inadequately represented the nature of science sub-dimensions.