Exploring representation of nature of science aspects in 9th grade chemistry textbooks
Bilimin doğası boyutları açısından 9. sınıf kimya kitaplarının incelenmesi
  1. Tez No: 286229
  2. Yazar: FEYZA ESMER KÜÇÜKOĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı 9. Sınıf Kimya Ders Kitaplarını ?Bilimin Doğası? boyutları açısından incelemektir. Tüm ülkede kullanılan biri Türkçe diğeri İngilizce yazılmış iki kitap analiz edilmiştir. Bu kitaplar 2008-2009 öğretim yılı çıkan müfredata göre yazılmışlardır. Irez'in (2006) kullanmış olduğu nitel araştırma ve etnoğrafik içerik analiz yöntemi, metodolojik kapsam baz alınarak kullanılmıştır. Sonuçlar kitaptaki cümleler değerlendirilerek oluşturulmuştur.Bu çalışmanın sonucunda, iki kimya ders kitabının da ?Bilimin Doğası? boyutları açısından yetersiz olduğu görülmüştür. Değerlendirmede; 1. Bilimsel bilgi gözlem ve çıkarım olarak 2 farklı olguya dayanır, 2. Bilimsel bilgi bilim adamının bulunduğu sosyal ve kültürel çevreden etkilenir, 3. Bilimsel bilginin üretilmesinde hayal ve yaratıcılık önemlidir, 4. Bilimsel bilgi değişime açıktır, 5. Bilimsel teori ve kanun birbirlerinden tamamen farklı türden bilgilerdir, 6. Bilim yapmak için geçerli bir bilimsel yöntem yoktur. Her bir açı her iki kitapta da çok düşük frekanslarda bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the representation of Nature of Science (NOS) aspects in 9th grade chemistry textbooks. Two textbooks nation-wide used are analyzed, one of them is written in Turkish the other in English. These textbooks were written according to 2008-2009 education program?s curriculum. A qualitative oriented approach was employed and ethnographic content analysis was used as the methodological framework for this research as Irez (2006) has performed. Data were analyzed by means of books? sentences.The results of the study revealed that both of two chemistry textbooks were inadequate in representing NOS aspects which are; 1. Observation and inference are distinct entities of science, 2. Science is influenced by the social and cultural environment of the scientist, 3. Science is partly the product of human creativity and imagination, 4. Scientific knowledge is tentative, empirical and theory laden, 5. There exists a distinct, non-hierarchical relationship between scientific theories and laws, 6. ?There is no universal, recipe-like, method for doing science.? The frequency of presence of each aspect in books was very low.