Exploring representation of nature of science aspects in science textbooks
Bilimin doğasi boyutlarinin fen ve teknoloji kitaplarında temsilinin araştırılması
- Tez No: 250711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim fen ve teknoloji ders kitaplarını ?bilimin doğası? açısından bazı kriterere göre incelemektir. Bu çalışmada toplam üç adet altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf fen ve teknoloji dersi kitabı ve her kitapta iki biyoloji ünitesi analiz edilmiştir. 6. sınıf kitabında ?Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme?, ve ?Vücudunuzda Sistemler? üniteleri, 7. sınıf fen ve teknoloji kitabında ?Vücudumuzda Sistemler? ve ?İnsan ve Çevre? üniteleri, 8. sınıf kitabında ?Hücre Bölünmesi ve Katılım? ve ?Canlılar ve Enerji İlişkileri? üniteleri Gunckel'in (2004) çalışmasında kullandığı kriterler adapte edilerek analiz edilmiştir. Ölçüm aracı 3 kategori, 9 kriter ve 28 göstergeden oluşmaktadır. Kategoriler ?otoriter bilgi olarak bilim?, ?olguları anlamak için bilim? ve ?bilginin sosyal inşaası olarak bilim?dir.Ders kitaplarını değerlendirmek için nitel araştırma yöntemi ve döküman analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar yüzde ve frekans analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Güvenilirlik Kohen's Kappa istatistik yöntemi ile hesaplanmış ve bulunan değer 0,71 olarak güvenilir bulunmuştur.Bu çalışmanın sonuçları üç ders kitabının bilimin doğası kategorilerini çok az gösterdiğini sunmuştur. Çalışmanın sonuçları hemen hemen tüm göstergelerin yüzdelerinin ellinin altında olduğunu göstermiştir. Her üç ders kitabı da diğer ikikategoriye göre ?otoriter bilgi olarak bilim? kategorisini göreceli olarak daha yüksek oranda göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine middle school science textbooks according to some criteria in terms of nature of science (NOS). A total of three middle school science textbooks in 6th, 7th and 8th grade and two biology units were analyzed in each textbook. In the 6th grade science textbooks, ?Reproduction, Development and Growth in Living Beings?and ?Systems in Our Body? units, in the 7th grade science textbook, ?Systems in Our Body? and ?Human and Environment? units, in the 8th grade science textbook, ?Cell Division and Heredity? and ?Livings and Energy Relationships? units were analyzed by using ?Nature of Science Criteria?, adapted from Gunckel?s (2004) study. The instrument consists of 3 categories, 9 criteria and 28 indicators. The categories are: ?Science as Authoritative Knowledge?, ?Science as Understanding Phenomena? and ?Science as the Social Construction of Knowledge?.A qualitative oriented approach was performed and content analysis method was used to assess the science textbooks. Data were analyzed by percentage and frequency analysis. Reliability was calculated by Cohen?s Kappa and the value 0,71 which was found is reliable.The results of this study revealed that the three science textbooks inadequately presented the nature of science categories. It was also found that thepercentages of almost all the indicators were under fifty. The textbooks presented the ?science as authoritative knowledge? category relatively higher than the other two categories. The ?science as the sociocultural construction of knowledge? category was portrayed less than the other two categories.