Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin kiraya veren tarafından sona erdirilmesi
Termination of housing and workplace rental agreement by the leasor
- Tez No: 708247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gündelik hayatta sürekli olarak karşılaştığımız hukuki işlemlerin başında kira sözleşmeleri gelmektedir. Bu durum kira sözleşmesine ilişkin hukuki düzenlemeleri kişiler açısından önemli hale getirmektedir. Özellikle 20. yüzyılın başından itibaren yaşam koşullarında meydana gelen değişimlere ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak ülke nüfusları, şehir merkezlerinde yoğunlaşmıştır. Söz konusu yoğun nüfusa bağlı olarak özellikle barınma ihtiyacı ve ekonomik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi bağlamında konut ve işyerlerine talep artmıştır. Bu duruma bağlı olarak kişiler arasında kira hukukuna ilişkin birçok hukuki uyuşmazlık ortaya çıkmaktadır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununda kira sözleşmesi ve kira sözleşmesinin bir türü olan konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri düzenlenmiştir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi Türk Borçlar Kanununun 339. ve 356. maddeleri arasında düzenlenmiş olup, kira sözleşmesinin zayıf konumunda olan kiracıyı koruyan birçok düzenleme yer almaktadır. Kiracı tarafı koruyan kanuni düzenlemeler daha çok kira sözleşmesinin sona ermesi durumlarında kendisini göstermektedir. Türk Borçlar Kanununda kira sözleşmelerini sona erdiren genel sebepler dışında ayrıca konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerine özgü, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesini sona erdiren sebepler kabul edilmiştir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerine özgü, kiraya veren tarafından sözleşmeyi sona erdiren nedenler sözleşmenin bildirim ve dava yoluyla sona erdirilmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Türk Borçlar Kanununda yer alan kanuni düzenlemeler genel olarak değerlendirildiğinde kiraya veren tarafından konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin sona erdirilmesi son derece zor koşullara bağlanmıştır. Çalışmada öncelikle kira sözleşmesi ve konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri genel olarak ele alınmış, daha sonra konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiraya verence sona erdirme sebepleri incelenmiş ve son olarak konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin sona erdirilmesi nedeniyle ortaya çıkan sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Rental agreements are at the forefront of the legal transactions that we constantly encounter in daily life. This situation makes the legal regulations regarding the lease agreement important for individuals. Especially since the beginning of the 20th century, the population of the country has concentrated in the city centers due to the changes in living conditions and technological developments. Due to the dense population in question, the demand for housing and workplaces has increased especially in the context of the need for shelter and the realization of economic activities. Depending on this situation, many legal disputes arise between individuals regarding the lease law. In the Turkish Code of Obligations numbered 6098, lease agreements and lease agreements, which are a type of lease agreement, are regulated. Housing and roofed workplace rental agreement is regulated between the 339th and 356th articles of the Turkish Code of Obligations, and there are many regulations that protect the tenant, who is in the weak position of the rental agreement. The legal regulations that protect the lessee are more evident in cases where the lease agreement is terminated. In the Turkish Code of Obligations, apart from the general reasons for terminating the lease agreements, the reasons for the termination of the residential and roofed workplace rental agreements, specific to residential and roofed workplace rental agreements, are accepted. The reasons for the termination of the contract by the lessor, specific to residential and roofed workplace lease agreements, appear in the form of termination of the contract through notification and lawsuit. When the legal regulations in the Turkish Code of Obligations are evaluated in general, the termination of the residence and roofed workplace rental agreement by the lessor is subject to extremely difficult conditions. In the study, first of all, the rental agreement and residential and roofed workplace rental agreements were discussed in general, then the reasons for the termination of the housing and roofed workplace rental agreements by the lessor were examined and finally the consequences of the termination of the housing and roofed workplace rental agreements were discussed.