Eğitim projelerinin etkinliğinin arttırılmasında proje döngüsü yönetiminin etkisine yönelik bir eylem araştırması
An action research on the impact of project cycle management on increasing the effectiveness of training projects
  1. Tez No: 708254
  2. Yazar: BÜŞRA KANAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı okullarda öğrenci ve öğretmenlerin hazırladığı ve danışmanlık ettikleri eğitim projelerinin niteliğinin arttırılmasında proje döngüsü yönetimi bilgisinin etkisini incelemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden uygulama/karşılıklı iş birliği/tartışma odaklı eylem araştırması yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılında katılımcıların amaçlı durum örnekleme yöntemlerinden olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesine uygun olarak seçilmesiyle Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesindeki resmi bir kurumda 7 öğrenci ve 2 öğretmenden oluşan grupla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından yarı-yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı günlüğü, proje raporları, gözlem gibi nitel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Veriler gerçekleştirilen eylem adımları doğrultusunda araştırmanın alt problemlerine göre analizinde nitel içerik analizi kullanılmıştır. Nitel içerik analizi için Maxquda bilgisayar programından yararlanılmıştır. Toplanan verilerden, öğretmen ve öğrencilerin eylem adımlarının öncesinde proje döngüsü yönetimi bilgisine sahip olup olmadıklarına ve nitelikli projenin sahip olması gereken özelliklerine dair bulgular elde edilmiştir. Uygulanan eylem planından sonra proje döngüsü yönetimi bilgisinin, öğretmen ve öğrencilerin hazırladıkları projelere sağladığı katkılara yönelik bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin proje döngüsü yönetimi bilgisine sahip olmaları yapacakları işlemlerin sıralamasını, bir sonraki basamakta neler yapması gerektiğini ve eksik kaldığı ya da sıkıntı oluşturduğunu düşündüğü kısımlarda tekrardan hangi basamağa geri dönmesi gerektiğini göstermesi bakımından yardımcı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin düşünmeye teşvik edilerek eğitimde üst bilişsel davranışlar sergilemesi, bilimsel yöntemlerle araştırma yaparak araştırmacı kimlik kazanması ancak proje hazırlayarak mümkündür. Öğrencilerin bu kimliği kazanması onlara rehberlik edecek öğretmenleri ile sağlanabilir. Araştırma sonucunda görülmüştür ki öğretmenlerin proje döngüsü basamaklarına vakıf olması, bununla ilgili eğitim alması süreç içinde öğrencilerin proje hazırlarken karşılaşacağı sıkıntılara yerinde ve zamanında müdahale etmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the Project-cycle management knowledge to increase the quality of educational projects prepared and mentored by students and teachers at schools. In compliance with the purpose of the study, the application/mutual cooperation/discussion-oriented action research approach, one of the qualitative research methods, were utilized. The study was conducted with a group including 7 students and 2 teachers in Lüleburgaz district of Kırklareli province in accordance with the easily accessible situation sampling method, which is one of the purposeful situation sampling methods, in the 2019-2020 academic year. Qualitative data collection instruments such as semi-structured interviews, researcher diary, project reports and observation were benefited in the study as data collection tools. Qualitative content analysis was used in the analysis of the data according to the sub-problems of the research in line with the action steps. Maxquda computer program was used for qualitative content analysis. The data collected in the study revealed some findings whether the teachers and students had the knowledge of project cycle management before the action steps and the features that a qualified project should have. Following the action plan implemented in the study some findings regarding the contributions of the project cycle management knowledge to the projects prepared by the teachers and students were obtained. The result of the study demonstrated that having knowledge of project cycle management helps both students and teachers in terms of determining the order of the actions to be taken, what to do in the next step, and which step to return in the parts that were missed or causing problems. It is possible only by preparing projects for students to acquire higher cognitive behaviours and to gain a researcher identity by conducting researches using scientific methods since projects foster them to think critically. Students gain this identity thanks to teachers guiding them. It was identified as the result of the study that the teachers' having the knowledge of the project cycle steps and their training on this enabled them to intervene on time and in place for the problems that the students would encounter while preparing the project.