Portfolyoya dayanan aile katılımlı çevre eğitiminin 5. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik farkındalıklarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of portfolio-based environmental education with family participation on environmental awareness of 5th grade students
  1. Tez No: 708253
  2. Yazar: BEYTİYE MUTLU KARANFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin çevreye yönelik farkındalıklarının portfolyo kullanımına bağlı aile katılımıyla verilen program doğrultusunda etkisini incelemektir. Ayrıca, portfolyo yaklaşımına bağlı çevre eğitim programının ailelerin de çevreye yönelik tutumlarıyla portfolyo kullanımına ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Bu doğrultuda hazırlanan programlar aynı grup üzerinde uygulama öncesi ve sonrası olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırmada ön test ve son test tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu 20 öğrenci ve 20 veli olarak; anne ya da babadan oluşmaktadır. Öğrenciler Edirne merkez okullarından birinde 5. sınıfta öğrenim gören bir şubeden oluşmaktadır. Eğitim süreci 16 haftayı kapsayacak şekilde planlanıp, gerçekleştirilmiştir. Süreç sonunda 10 öğrenci velisi ile eğitim sürecinin çevreye yönelik farkındalığa portfolyonun etkisinin belirlenmesi için görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada veriler, Kişisel Bilgi Formu (KBF) ve Çevre Farkındalık ve Tutum Ölçeği (ÇFTÖ) aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda veriler velilerle bireysel olarak görüşmeler yoluyla ve anne babaların (velilerin) ilgili ölçme aracını bireysel olarak doldurmaları ile elde edilmiştir. Veriler SPSS 20.00 (Statistical Package for the Social Science) programı ile çözümlenmiştir. Nitel araştırma bölümünde ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilere ise kategorisel içerik analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular araştırma problemlerine bağlı kalınarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin çevre ile ilgili konulardaki görüşlerinin olumlu yönde değiştiği, çevre problemlerine ilişkin bilgi, bilinç ve tutumlarının arttığı tespit edilmiştir. Portfolyo kullanımı ile gerçekleştirilen çevre eğitimi velilerin hem portfolyo oluşturma sürecine hem de çevre bilgi ve tutum düzeyine olumlu etki göstermiştir. Çalışmanın amacına ulaşmış olduğu verilerin yorumlanması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of secondary school students' awareness of the environment in line with the program given with family participation based on the use of portfolio. In addition, the environmental education program based on the portfolio approach is to examine the attitudes of the families towards the environment and their views on the use of the portfolio. The programs prepared in this direction were applied to the same group before and after the application. Pretest and posttest single-group experimental design was used in the research. Experimental Group as 20 students and 20 parents; consists of a mother or father. Students consist of a branch studying in the 5th grade in one of the central schools of Edirne. The training process was planned and carried out to cover 16 weeks. At the end of the process, interviews were held with 10 students' parents to determine the effect of the portfolio on environmental awareness of the education process. Data in the study were obtained through Personal Information Form (PIF) and Environmental Awareness and Attitude Scale (CFSS). In the qualitative aspect of the study, the data were obtained through individual interviews with the parents and the parents' filling in the relevant measurement tool individually. Data were analyzed with SPSS 20.00 (Statistical Package for the Social Science) program. In the qualitative research part, a semi-structured interview form was used. Categorical content analysis was applied to the data obtained from the semi-structured interviews. The findings obtained as a result of the analyzes were interpreted by adhering to the research problems. As a result of the research, it has been determined that the students' views on environmental issues have changed positively, and their knowledge, awareness and attitudes towards environmental problems have increased. Environmental education carried out with the use of portfolios had a positive effect on both the portfolio creation process and the level of environmental knowledge and attitude of the parents. The aim of the study was obtained by interpreting the data.