Demir profilaksisinin sonlandırılmasında tetkik gerekliliği ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of the necessi̇ty of examination and risk factors in the termination of iron prophylaxis
- Tez No: 708261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Demir profilaksisinin sonlandırılması aşamasında süt çocuklarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu aşamada istenecek tetkiklerin kapsamı yanı sıra demir eksikliği ve anemisi için risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Demir profilaksisi almış 389 bebek randomize olarak yapılan tetkiklere göre 3 gruba (Grup 1: Tetkik yok, Grup 2: Sadece tam kan, Grup 3: Tam kan ve Ferritin) ve kendi içinde 3 gruba (Grup A: Demir Eksikliği anemisi (DEA), Grup E: Demir eksikliği (DE), Grup N: Normal) ayrılarak demografik ve hematolojik özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de 36 (%27.7) Grup E, 6 (%4.6) Grup A, Grup 2'de 36 (%26.9) Grup E, 10 (%7,5) Grup A, Grup 3'de 36 (%28.8) Grup E, 5 (%4) Grup A vardı. DE/DEA gelişimi için ek gıdaya 6 aydan sonra geçmek, profilaksi ilacını düzenli kullanamamak, preterm olmak, SGA olmak, anne baba eğitim düzeyinin düşük olması ve cinsiyetin erkek olması etkin belirteçlerdi. Sadece hemoglobin değerlendirilerek %26.9 hasta atlandı ve bu grupta Mentzer indeksi ve profilaksi ilacını düzenli kullanamamak istatistiksel anlamlı saptandı. Sonuç: Çocuklarda DE/DEA önlenmesi, erken tanınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup profilaksi bitiminde tetkik gerekliliği vardır. Sadece fizik muayene ile profilaksi sonlandırılmamalıdır. Tam kan bakılan bebeklerde tüm parametreler birlikte değerlendirilmelidir. RDW, MCV, Mentzer indeksi mutlaka kontrol edilmelidir. Ferritin tanı gücünü artırarak demir eksikliğini yakalamamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Infants should be evaluated during the cutting phase of iron prophylaxis. At this stage, we aimed to determine the risk factors for iron deficiency and anemia, as well as the scope of the tests to be requested. Materials and Methods: 389 infants who received iron prophylaxis were randomly divided into 3 groups (Group 1: No examination, Group 2: Only complet blood count (CBC) test, Group 3: CBC and Ferritin) and 3 subgroups (Group A: Iron Deficiency anemia (Group A: Iron Deficiency anemia) DEA), Group E: Iron deficiency (DE), Group N: Normal) and demographic and hematological features were evaluated. Results: In Group 1, 36 (27.7%) Group E, 6 (4.6%) Group A, in Group 2 36 (26.9%) Group E, 10 (7.5%) Group A, 36 in Group 3 ( There were 28.8% Group E, 5 (4%) Group A. For the development of iron deficiency anemia or ID, switching to supplementary food after 6 months, not using prophylaxis medication regularly, being preterm, being SGA, low parental education level and being male were the effective indicators. Evaluating only hemoglobin levels has caused 26.9% of patients with ID to be missed and in this group Mentzer index and not using the prophylaxis drug regularly were found to be statistically effective markers. Conclusion: ID/IDA in children is a disease that needs to be prevented, recognized early and treated, and there is a need for examination after the compliation prophylaxis. Prophylaxis should not be terminated by physical examination alone. All parameters should be evaluated together in babies with CBC. RDW, MCV, Mentzer index must be checked. By increasing the diagnostic power of ferritin, it will enable us to catch iron deficiency.