Sınıf II divizyon 1 malokluzyonlu bireylerin sabit fonksiyonel apareyle tedavisi sonrasında yumuşak doku profilinde meydana gelen değişiklik algısının değerlendirilmesi
Evaluation of soft tissue profile changes perception after treatment by fixed functional appliance of individuals with class II division 1 malocclusion
  1. Tez No: 708262
  2. Yazar: GÜN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN MEDİHA ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Sınıf II Divizyon 1 malokluzyonlu bireylerin sabit fonksiyonel apareyle tedavisi sonrasında meydana gelen yumuşak doku profilindeki değişikliklerin, ortodontistler, diş hekimleri ve diş hekimliği mesleği dışından olan bireyler tarafından algılanma düzeylerinin Sınıf I malokluzyonlu bireylerle karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada; kontrol grubu olarak Sınıf I malokluzyonlu normal fasiyal kontura sahip, hafif çapraşıklığı olan 12 birey alınmıştır. Kontrol grubunun tedaviye başlama kronolojik yaşı ortalama 14,5±1,5 yaş, tedavi bitiş kronolojik yaşı ortalama 16±1,2 yaştır. Çalışma grubu olarak konveks profile sahip Sınıf II Divizyon 1 malokluzyonlu 12 birey alınmıştır. Çalışma grubunun tedaviye başlama kronolojik yaşı ortalama 14,5±1 yaş, tedavi bitiş kronolojik yaşı ortalama 16,5±0,5 yaştır. Sınıf II Divizyon 1 malokluzyonlu bireylerin sabit ortodontik tedavileri Forsus FRD apareyi kullanılarak tamamlanmıştır. Kontrol ve çalışma gruplarının yumuşak doku profilinde 5 bölgede (profil, burun altı bölge, üst dudak, alt dudak ve çene ucu) meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi amacıyla alınan tedavi öncesi ve sonrası profil fotoğrafları ortodontistler, diş hekimleri ve diş hekimliği mesleği dışından olan 129 birey tarafından likert skalasında değerlendirilmiştir. Değerlendirilen 5 bölge için Sınıf I ve Sınıf II Div.1 hasta grupları arasındaki farkın değerlendirici gruplara göre anlamlı olup olmadığının saptanması için tekrarlanan ölçümlü varyans analizi (repeated measurements ANOVA) ve post-hoc Bonferroni testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the perception of changes in the soft tissue profile of individuals with Class II Division 1 malocclusion after treatment with fixed functional appliances, by orthodontists, dentists and laypersons, by comparing them with individuals with Class I malocclusion. Materials and Methods: In this study 12 individuals with Class I malocclusion, normal facial contour and mild crowding were included as the control group. The mean chronological age of starting treatment was 14.5±1.5 years, and the mean chronological age of ending treatment was 16±1.2 years in the control group. 12 individuals with Class II Division 1 malocclusion with a convex profile were recruited as the study group. The mean chronological age of the study group at the start of treatment was 14.5±1 years, and the mean chronological age of treatment ended was 16.5±0.5 years. Fixed orthodontic treatments of individuals with Class II Division 1 malocclusion were completed using the Forsus FRD appliance. Pre- and post-treatment profile photos taken to evaluate the changes in the soft tissue profile of the control and study groups in 5 regions (profile, region under the nose, upper lip, lower lip and chin) were taken by orthodontists, dentists and laypersons. Evaluated on Likert scale. Repeated measurements of variance (repeated measurements ANOVA) and post-hoc Bonferroni test were performed to determine whether the difference between Class I and Class II Div.1 patient groups was significant compared to the evaluator groups for the 5 evaluated regions.