Perimenapozal ve postmenapozal dönemdeadneksiyal kitlelerin preoperatif ultrasonografik bulguları ile histopatolojik tipleri arasındaki ilişki
The relationship between preoperative ultrasonographic findings and histopathological types of adnexial masses in the perimenaposal and postmenaposal period
- Tez No: 708292
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda; hastanemizde 2011-2014 yılları arasında perimenapozal ve postmenapozal dönemde olup adneksiyal kitle tanısı ile opere olan hastalar prospektif olarak taranıp preoperatif ultarasonografik değerlendirme kriterleri ile postoperatif histopatolojik tanıları arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Kriterlere uyan 278 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların yaş, menapoz durumu, menapoz yılı, USG bulguları (multilokülarite, bilateralite, kitle boyutu, kitle duvar kalınlığı, solid alan ve asit içerip içermediği) ve CA-125 seviyeleri kaydedildi. Çalışmamızın bulgularına bakıldığında ise; malign olan kitlelerde ortalama boyut 71 mm iken, benign olan grupta ortalama kitle boyutu 83 mm olarak saptandı. Ancak kitle boyutu ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of our study was to examine the relationship between the postoperative histopathological diagnoses and preoperative sonographic evaluation criteria of patients who had surgery due to an adnexal mass in the perimenopausal and postmenopausal period between 2011 and 2014 in Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital by prospectively reviewing their medical records. 278 patients who matched the criteria were included in our study. Patient age, menopausal status, menopausal year, sonographic findings (multilocularity, bilaterality, mass size, mass wall thickness, solid area and presence or absence of ascites) and CA 125 levels were documented. In the study, the average size of adnexal masses that were malignant was found to be 71 mm, whereas the average size of benign masses was 83 mm.