Oleuropeinin etlik piliçlerde performans ve kesim özellikleri ile bazı antioksidan enzim aktiviteleri ve gen ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri
Effects of broiler diets including oleuropein on performance, slaughter traits, some antioxidant enzyme activities and gene expression levels
  1. Tez No: 708299
  2. Yazar: GÜRKAN SEZMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS MACİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışma, farklı oranlarda (0, 200, 400 ppm/kg) oleuropein içeren rasyonların etlik piliçlerde performans, kesim özellikleri ve TBARS değerleri ile bazı antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT) ve gen ekspresyon seviyeleri (SOD, CAT, IGF-I) üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Metot: Toplam 180 adet (dişi+erkek) günlük yaşta etlik piliç civciv (Ross-308)'in hayvan materyali olarak kullanıldığı çalışmada, hayvanlar denemenin ilk 28. gününe kadar etlik piliç bazal yemi (başlatma-büyütme) ile ad-libitum olarak grup halinde beslenmiştir. 28. günden sonra erkek etlik piliçler biri kontrol, diğer ikisi ise muamele olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu büyütme yemi ile, muamele grupları ise sırasıyla 200 ppm/kg (OLE1) ve 400 ppm/kg oleuropein (OLE2) içeren rasyonlarla denemenin sonuna kadar ad-libitum olarak beslenmişlerdir. Bulgular: Performans özelliklerinden yem tüketimi, canlı ağırlık artışı ve mortalite değerleri muameleden etkilenmemiş, yemden yararlanma oranı (YYO) değerleri bakımından ise gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur (P0.05). En yüksek soğuk karkas ağırlığı üçüncü grupta tespit edilmiştir. Göğüs bölgesinden alınan et örneklerinde depolamanın 3 ve 7. günlerinde tespit edilen TBARS değerleri bakımından gruplar arasında fark olmazken, 11.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effect of different levels oleuropein (0, 200, 400 ppm/kg) on performance, carcass characteristics, TBARS, antioxidant enzyme activities (SOD, CAT) and gene expression levels (SOD, CAT, IGF-1) in broiler chickens. Method: One hundred and eighty birds (1-day-old, Ross 308) as animal material were fed with broiler basal feed as ad-libitum for 28 days in one group. After 28 th day of experiment, only eighteen male broilers were divided into three groups containing of control, 200 (OLE1) and 400 (OLE2) ppm oleuropein/kg feed, respectively. Until the end of experiment, control group was fed with broiler growth feed, OLE1 and OLE2 groups were fed with diets including 200 and 400 ppm oleuropein/kg feed, respectively. Findings: From the performance characteristics, feed consumption, live weight gain and mortality values were not affected by the treatment (P>0.05).