Kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına depolama öncesi gam arabik uygulamasının kuluçka sonuçları ve civciv performansı üzerine etkileri
The effects of pre-storage gam arabic application on hatch results and chick performance on hatching quail eggs
- Tez No: 708320
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma ile kuluçkalık bıldırcın yumurtalarına depolama öncesi farklı oranlarda gam arabik ile kaplamanın kuluçka sonuçları ve civciv performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Muamele grupları; % 5 gam arabik uygulanmış yumurtalar kuluçka öncesi 7 gün süre ile depolama (7-5G), % 5 gam arabik uygulanmış yumurtalar kuluçka öncesi 14 gün süre ile depolama (14-5G), % 10 gam arabik uygulanmış yumurtalar kuluçka öncesi 7 gün süre ile depolama (7-10G)ve %10 gam arabik uygulanmış yumurtalar kuluçka öncesi 14 gün (14-10G) süre ile depolama şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmada toplam 4 grup ve her grup 4 tekerrürden oluşturulmuştur. Gam arabik uygulaması sonrası yumurtalar 13 °C ve % 75 nemde 7 veya 14 gün depolanmışlardır. Araştırmada toplam 800 adet kuluçkalık bıldırcın yumurtası kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pre-storage coating of different ratios of gum arabic on quail eggs hatching traits and chick growth performance was investigated. Treatment groups; eggs treated with 5% gum arabic were stored for 7 days before incubation (7-5G), eggs treated with 5% gum arabic were stored for 14 days before incubation (14-5G), eggs treated with 10% gum arabic were stored for 7 days before incubation (7-10G) and 10% gum arabic applied eggs were stored for 14 days (14-10G) before incubation. This study contained four groups and each group was replicated five times. After the gum arabic application, the eggs were stored at 13 °C and 75% humidity for 7 and 14 days. A total of 800 hatching quail eggs were used in the study.