İki Silene (S. caramanica ve S. otites) türünün antioksidan özellikleri ve enzim inhibitör etkilerinin incelenmesi
Screening for antioxidant properties and enzyme inhibitory effects of two Silene species (S. otites and S. caramanica)
- Tez No: 708321
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN YILDIZTUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Silene cinsi Caryophyllaceae familyasının en büyük cinsidir. Cins üyeleri Türkiye dahil çeşitli geleneksel halk hekimliğinde çeşitli amaçlar için geniş ölçüde kullanılmaktadır. Mevcut çalışmada, iki Silene türü (S. caramanica ve S. otites)'nün biyolojik aktiviteleri ve kimyasal profilleri incelenmiştir. Her iki bitkinin özütlerini elde etmek için iki kısım (toprak üstü ve kök) kullanıldı. Ekstraksiyon prosedüründe, üç geleneksel (maserasyon, sokslet ve infüzyon) ve iki yeşil (homojenizator ve ultrasonikasyon destekli) ekstraksiyon metotları kullanıldı. Biyolojik aktivite için antioksidan ve enzim inhibitör etkileri incelendi. Antioksidan özellikleri radikal süpürme (ABTS ve DPPH), indirgeme gücü (CUPRAC ve FRAP), fosfomolibdat ve metal şelatlama testlerini içeren farklı kimyasal metotlar ile değerlendirildi. Kolinesteraz (asetilkolinesteraz (AChE), butirilkolinesteraz (BChE)), tirozinaz, amilaz ve glukozidaz enzim inhibisyon testlerinde hedef enzimler olarak seçildi. Elde edilen sonuçlara göre, biyolojik aktiviteler kullanılan bitki kısmına bağlı olarak değişmektedir. Ek olarak, gözlenen biyolojik aktiviteler kullanılan özütleme metotlardan etkilenmiştir. Genel olarak, toprak üstü kısımları kökler ile kıyaslandığında daha güçlü aktiviteler sergilemiştir. Kullanılan özütleme metotları arasında, yeşil ekstraksiyon teknikleri biyolojik aktivite bakımından geleneksel metotlara göre daha iyi aktivite sergilemiştir. Özetle, test edilen Silene türlerinin ilaç ve gıda endüstrilerind doğal bileşiklerin değerli kaynakları olarak görülebileceği söylenebilir. Bununla birlikte, test edilen Silene ekstraktlarının toksik profilini anlamak ve aktif bileşenlerini izole etmek için daha ileri çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Silene is the largest genus in the family Caryophyllaceae. The members of the genus are widely used for several purposes in the various folk medicine systems, including Turkey. In the present study, we examined biological and chemical profiles of two Silene species, namely S. caramanica and S. otites extracts. Two parts (aerial parts and roots) were used to prepare extracts. In the extraction procedure, three traditional (maceration, soxhlet and infusion) and two green extraction (homogenizer-assisted extraction and ultrasound-assisted extraction) methods were used. Antioxidant and enzyme inhibitory effects were used for biological properties. Antioxidant properties were assessed by different chemical methods, including free radical quenching (ABTS and DPPH), reducing power (CUPRAC and FRAP), phosphomolybdenum and metal chelating. Cholinesterase (acetylcholinesterase (AChE), butrylcholinesterase (BChE)), tyrosinase, amylase and glucosidase were selected as target enzymes in the enzyme inhibitory assays. Based on the obtained results, the biological activities were dependent on the parts used. In addition, the used extraction methods influenced the observed biological activities. In general, the aerial parts extracts exhibited stronger abilities when compared with root extracts. Among the used extraction methods, the green extraction techniques were good in terms of biological activities. In summary, it can be said that the tested Silene species can be viewed as valuable sources of natural compounds in the pharmaceutical and food industries. However, we suggested that further studies need to understand the toxic profile and isolate active components of the tested Silene extracts.