Youtuber'ların tüketim kültürü içindeki yerlerinin Sinoptikon ve Bauman'ın ikame sınırlar üstü yaklaşımı yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of Youtubers' place in consumption culture in terms of Synopticone and Bauman's substitute extra-territoriality approach
  1. Tez No: 708450
  2. Yazar: SALİHA AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜSTÜNDAĞLI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşmeyle birlikte dünyanın pek çok yerinde sınır kavramı ortadan kalkmaya başlamıştır. Geleneksel medya araçlarından yeni medya araçlarına geçiş sürecinde ve yeni medya araçlarının hakimiyet kurduğu günümüzde bireylerin kimlik arayışları artmakta ve kendilerine ikame bir yol seçme arzusuna kapılmaktadırlar. Geleneksel kitle araçlarından yeni medya araçlarına olan süreçten izleyen izlenen ilişkisi değişirken yeni medya araçlarının sunduğu olanaklar sayesinde aktörlerin rolleri de değişmektedir. Sosyal medya uygulamaları üzerinden bireyler kendi kimliklerini bir taraftan yansıtmaya bir taraftan da yön veren konumuna yükselmektedir. Televizyona ikame bir medya platformu olarak görülen Youtube platformunun izleyiciler üzerindeki etkisini incelemek açısından bu araştırmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, borders began to fall in lots of regions in the world. Transition from traditional media tools to new media tools and new media tools that taking over in nowadays, persons seeking out their identity increasingly, thus, they desire to choose a way which is substitute. From process of traditional media tools to new media tools, when viewer and spectator relationship changes, thanks to new media tools provide facilites, actors' roles change as well. On social media applicaiton, persons try to reflect their identities, on the other hand, they hire another position which is diverting. For impact of viewers who using Youtube is a platform that is seen like a substitute for a television, in this research, qualitative research method has applied.