Effects of punishing and non-punishing religious priming on risk-taking and decision-making
Cezalandırıcı ve cezalandırıcı olmayan dini hatırlatmaların karar verme ve risk alma davranışına etkileri
- Tez No: 708456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖGEL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlar her gün sayısız karar verir ve günlük yaşamlarında önemli riskler alırlar. Bu davranışları sonradan değerlendirmek standart olsa da bu davranışları etkileyen hususları fark etmek o kadar kolay olmayabilir. Bu çalışmada dinin karar verme ve risk alma üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Din, daha derinlemesine bir analiz için cezalandırıcı ve cezalandırıcı olmayan yönlerine ayrılmıştır. 45 katılımcıdan (Ort yaş = 24.00, S yaş = 2.98) elde edilen veriler, cezalandırıcı dini hazırlama, cezalandırıcı olmayan dini hazırlama ve kontrol grupları arasında karşılaştırılmıştır. Tüm gruplar karışık cümle testini tamamlarken, cezalandırıcı dini hazırlama grubu cehennem ve şeytan gibi kelimeleri, cezalandırıcı olmayan dini hazırlama grubu cennet ve ruh gibi kelimeleri ve kontrol grubu din ile alakası olmayan kelimeleri görmüştür. Hem karar verme hem de risk alma ile ilişkileri nedeniyle dürtüsellik ve heyecan arama tutumları kontrol edilerek, cezalandırıcı ve cezalandırıcı olmayan dini hazırlamanın etkileri, bağımlı değişkenler olan Iowa Kumar Testi ve Balon Analog Risk Testi performansları üzerinde iki ayrı ANCOVA analizi ile araştırılmıştır. Sonuçlar, karar verme ve risk alma davranışlarının ikisinde de gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, din, karar verme ve risk alma konusundaki literatür açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Everyday humans make countless decisions and take substantial risks in their ordinary lives. Even though it is standard to evaluate these behaviors afterwards, it might not be easy to notice the issues that influenced these behaviors. In this study, the influence of religion on decision-making and risk-taking has been investigated. More specifically, religion has been dissected into the punishing and non-punishing aspects for a more in-depth analysis. Data from 45 participants (M age = 24.00 SD age = 2.98) have been compared between the groups of punishing religious priming, non-punishing religious priming, and no priming. As all groups completed a scrambled sentence task in which punishing religious prime group saw words like hell and devil, non-punishing religious prime group saw words such as heaven and soul, and no priming group did not see any words related to religion. Controlling for impulsivity (measured by Barratt Impulsivity Scale) and sensation-seeking (measured by Sensation-seeking Scale) attitudes because of their relationship with both decision-making and risk-taking, the effects of punishing and non-punishing religious priming have been investigated with two separate ANCOVA analyses on the dependent variables of performance on the Iowa Gambling Task and Balloon Analogue Risk Task. The results indicate no significant difference between groups in any of the dependent variables. The implications of this study have been discussed with regards to the literature on religion and decision-making and risk-taking.