Halka kapalı anonim şirketlerin birleşmesinde pay sahibinin ortaklıktan ayrılması
Withdrawal and squeeze out of shareholders in closed joint stock companies' merger
- Tez No: 708455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmamızın amacı; halka kapalı anonim şirketlerin birleşmesinde pay sahibinin ayrılma akçesi ödemesi sonucu, ortaklıktan çıkması veya çıkarılmasını değerlendirmektir. Tez konusu 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre incelenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; birleşme kavramı, birleşme türleri, birleşmeye hâkim olan ilkeler ve ayrılma hakkı kavramına ilişkin genel bilgiler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; halka kapalı anonim şirketlerin birleşmesinde ayrılma akçesinin türleri, ayrılma akçesini hesaplama ve ödeme prosedürü, ayrılma akçesi öngörülmesinin pay sahibi, şirket ve üçüncü kişiler üzerindeki etkileri ve ayrılma akçesinin kolaylaştırılmış birleşme halinde arz ettiği özellikler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, halka kapalı anonim şirketlerin birleşmesinde ortaklıktan ayrılan pay sahibinin başvurabileceği dava yolları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of our study is to evaluate the withdrawal or squeeze out of shareholders as the result of cash payment in the merger of closed joint stock companies. The thesis subject has been examined in accordance with the provisions of the Turkish Commercial Code No. 6102. Our study comprises of three main subsections. The first subsection focuses on the general information related to the concept of merger, merger types, principles prevailing the merger and the concept of withdrawal right. The second subsection contains cash payment for withdrawal types in the merger of closed joint stock companies, the calculation and payment procedure, the effect on shareholder, company and third parties as well as the characteristics of this payment in case of the simplified merger. The final and third subsection includes the legal remedies to be sought by the shareholder leaving the partnership in the merger of closed joint stock companies.