İklim verileri ve referans bitki su tüketiminin Konya ili Ereğli ilçesinde yıllara göre değişimi
The changes in meteorological data and reference crop evaptotranspiration in Ereğli district of Konya provience by years
  1. Tez No: 708457
  2. Yazar: ABDUKADIR MOHAMED JILLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SÜHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Konya İli Ereğli ilçesinde bulunan Ereğli meteoroloji istasyonunda 1990 – 2020 yılları arasında kaydedilen, minimum ve maksimum sıcaklılar, minimum, maksimum ve ortalama bağıl nem, rüzgar hızı, günlük güneşlenme süresi gibi meteorolojik verilerinin Mann-Kendall ve Sen'in trend eğim metodları ile analizleri yapılarak yıllar içindeki değişimleri belirlenmiştir. Ayrıca aynı veriler kullanılarak FAO Penman-Monteith yöntemine göre günlük ve mevsimlik referans bitki su tüketimleri ETo hesaplanarak, ETo değerlerinin yıllar içindeki farklılıkları tespit edilmiştir. Yapılan test sonuçlarına göre günlük minimum sıcaklıkların aylık ortalamasında (Tmin) bir artış eğiliminin olduğu, günlük maksimum sıcaklıkların aylık ortalamasında istatistiki manada bir değişim olmadığı, 2 m yükseklikteki rüzgar hızlarının aylık ortalamasında azalış eğiliminin olduğu, günlük güneşlenme oranları ortalamasında istatistik olarak önemsiz olduğu, minimum nispi nem değerlerinin aylık ortalamasında (Rhmin) azalış eğilimin olduğu, ortalama nispi nem değerlerinin aylık ortalamasında (Rhort) bütün aylarda azalışın olduğu, günlük ETo değerlerinde Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz Ağustos, Eylül aylarında bir artış eğilimin olduğu, ancak bu artış eğilimin Şubat ayı hariç diğer aylarda istatistiki olarak önemsiz olduğu Şubat ayındaki artışın ise %5 seviyesinde önemli olduğu, Aylık ETo değerlerindeki trendin istatistiki olarak önemli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mann-Kendall and Sen trend analysis were performed by using data during periods 1990-2020 such as minimum, maximum temperatures, minimum, maximum and mean relative humidity, wind speed, daily sunshine hour for determination of increasing or decreasing yearly trends. In addition, daily and seasonal ETo was calculated with Penman-Monteith formula by using same data. Following findings were obtained from current study: increasing trend at mean of daily minimum temperature (Tmin), statistically none trend at mean of daily maximum temperature (Tmax), decreasing trend at monthly average wind speed at 2 m height, none trend at average of daily sunshine hour, decreasing trend at mean monthly relative humidity, (Rhmin), decreasing trend at mean monthly average relative humidity (Rhmean) in whole months, increasing trend in daily ETo at January, February, March, April, May, June, July, August and September, but this increase not statistically important in the exception of February ( important increasing trend at February in 5% significant level), and not statistically important trend at monthly ETo.