EPR ve termolüminesans metotlarıyla bazı gastroenteroloji ilaçlarının karakterizasyonu ve dozimetrik özelliklerinin araştırılması
Characterization of some gastrointestinal medications with EPR and thermoluminescence methods and investigation of their dosimetric properties
  1. Tez No: 708493
  2. Yazar: NAZRIN BABAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ SAYIN, PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Gastroenteroloji, Pharmacy and Pharmacology, Physics and Physics Engineering, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Radyolojik/Nükleer acil durumlarda, radyasyona maruz kalan kişilerin kişisel dozimetre takmadığı durumlarda, alınan dozu geriye dönük olarak değerlendirmek için uygun yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu amaçla geliştirilen yöntemlerin çoğu, biyolojik örneklerde iyonlaştırıcı radyasyonun neden olduğu değişikliklerin saptanmasına dayanmaktadır. Bu biyolojik dozimetri tekniklerine ek olarak, potansiyel radyasyon kazası mağdurlarının üzerinde ve/veya yanında bulunan malzemeleri ölçerek aldığı dozun tahmin edilmesi mümkündür. Malzemelerde radyasyon kaynaklı oluşan kusurların nicel ölçümüne dayanan Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) veya Termolüminesans (TL) gibi fiziksel teknikler bu amaçla kullanılan önemli dozimetrik tekniklerdir. Bu tez çalışmasında bazı gastroenterolojik ilaçların yapısında oluşan radyasyon kusurları TL ve EPR teknikleriyle analiz edilmiş, bu kusurlar aracılığıyla söz konusu ilaçların kaza/acil durum dozimetresi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In radiological/nuclear emergencies, when people exposed to radiation do not wear a personal dosimeter, there is a need for appropriate methods for retrospectively assessing the dose received. Most of the methods developed for this purpose are based on the detection of changes caused by ionizing radiation in biological samples. In addition to these biological dosimetry techniques, it is possible to estimate the dose received by measuring the materials on and/or next to potential radiation accident victims. Physical techniques such as Electron Paramagnetic Resonance (EPR) or Thermoluminescence (TL), which are based on the quantitative measurement of radiation-induced defects in materials, are important dosimetric techniques used for this purpose. In this thesis, radiation defects in the structure of some gastroenterological drugs were analyzed by TL and EPR techniques, and the usability of these drugs as accident/emergency dosimeters was investigated through these defects.