Physicochemical characterization and determination of luminescence properties of silicon-rich tridymite mineral
Silikonca zengin tridimit mineralinin fizikokimyasal karakterizasyonu ve lüminesans özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 813594
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tridimit, yüksek sıcaklıklara dayanma yeteneğine sahip volkanik ortamlarda bulunan eşsiz bir mineraldir. Endüstriyel kullanımı, kullanılmayan potansiyelin göstergesi olarak sınırlı kalmaktadır. Özelliklerini anlamak, bilhassa seramikte yenilikçi uygulamaların kilidini açabilir. Tridimit, dozimetri uygulamalarında ileriye dönük kullanılabilirlik sergilerken, mineraloji alanında tridimite ilişkin mevcut literatür oldukça sınırlı kalmaktadır. Tridimit ayrıca Mars'ta da bulunur ve gök cisimlerinin oluşumu hakkında fikir verir. Bu alandaki gelişmeler, hem Dünya'da hem de ötesinde tridimit anlayışımızı geliştirecektir. Bu çalışmada, İspanya'nın Kanarya Adaları'ndaki Lanzarote adasından elde edilen tridymit örneği, Termal X-ışını Kırınımı (T-XRD), Çevresel Taramalı Elektron Mikroskopu ve Enerji Dağılımlı Spektroskopi (ESEM-EDS), Elektron Prob Mikroanalizi (EPMA), Raman spektroskopisi, Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) spektroskopisi, Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) spektroskopisi ve luminesans teknikleri (Katodoluminesans (CL), Fotolüminesans (PL), Termolüminesans (TL)) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu teknikler, tridymit mineralinin kristal yapı, elementel bileşimi, kimyasal bileşimi, moleküler dinamikleri, elektronik yapısı ve luminesans özelliklerini ortaya koyarak tridymit minerali hakkındaki anlayışımızı artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tridymite is a unique mineral found in volcanic environments that possesses the ability to withstand high temperatures. Its industrial usage remains limited, indicating untapped potential. Understanding its properties could unlock innovative applications, particularly in ceramics. Tridymite exhibits prospective usability in dosimetry applications, while the existing literature concerning tridymite in the realm of mineralogy remains highly restricted. Tridymite is also found on Mars and provides insights into the formation of celestial bodies. Advancements in this field would enhance our understanding of tridymite both on Earth and beyond. In this study, tridymite sample from Lanzarote, Canary Islands, Spain were analyzed by using Thermal X-ray Diffraction (T-XRD), Environmental Scanning Electron Microscopy with Energy Dispersive Spectroscopy (ESEM-EDS), Electron Probe Microanalysis (EPMA), Raman spectroscopy, Nuclear Magnetic Resonance (NMR) spectroscopy, Electron Paramagnetic Resonance (EPR) spectroscopy, and luminescence techniques (Cathodoluminescence (CL), Photoluminescence (PL), Thermoluminescence (TL)). These techniques collectively enhance our understanding of tridymite mineral by revealing its crystalline structure, elemental composition, chemical composition, molecular dynamics, electronic structure, and luminescent properties.