Türkiye'de doğal yayılış gösteren Muscari aucheri (Boiss.) Baker (Asparagaceae) türüne ait popülasyonların genetik analizleri
Genetic analyses of populations of the species Muscari aucheri (Boiss.) Baker (Asparagaceae) showing natural distribution in Turkey
- Tez No: 708513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'ye özgü Muscari aucheri (Boiss.) Baker türünün popülasyonlarının genetik analizleri yapılmıştır. Bu proje kapsamında türlerin popülasyonları temsil eden bireyler doğal alanlardan toplanmıştır. M.aucheri türüne ait popülasyonların genetik yapısının karakterizasyonu için kloroplast DNA (cpDNA) iki gen bölgesi (trnL intron ve rpl32-trnL) kullanılmıştır. Türün popülasyonları, her iki gen bölgesi için de yüksek haplotip çeşitliliği ve düşük nükleotid çeşitliliği göstermiştir. Coğrafi olarak uzak popülasyonlar arasındaki gen akışı yüksektir. Popülasyonların her iki gen bölgesi için genetik varyans, popülasyon içi ile karşılaştırıldığında popülasyon arasında yüksek varyasyon oranı göstermiştir. M.aucheri popülasyonları insan etkisiyle değil, doğal nedenlerle tehlike altındadır veya yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Türlerin korunması için, in vitro koruma ile ex-situ koruma önlemleri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic analyzes of populations of Muscari aucheri (Boiss.) Baker species native to Turkey were performed. Individuals representing populations of the species were collected from natural areas within the scope of this project. Chloroplast DNA (cpDNA) two gene regions (trnL intron and rpl32-trnL) were used for the characterization of the genetic structure of populations of M.aucheri species. Populations of the species showed high haplotype diversity and low nucleotide diversity for both gene regions. Gene flow between geographically distant populations was high. Genetic variance for both gene regions of the populations showed a high rate of variation among populations as compared to within populations. M.aucheri populations are endangered or threatened with extinction by natural causes, not by human action. For the conservation of the species, in vitro conservation as well as ex situ conservation measures should be implemented.