İdiopatik nefrotik sendromlu çocuklarda uzun dönem izlem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of LONG-TERM follow-UP results in children WITH idiopathic nephrotic syndrome
  1. Tez No: 708557
  2. Yazar: ELİF ECE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İdiopatik Nefrotik Sendrom tanısıyla izlenen hastaların demografik özelliklerini, klinik verilerini, uzun dönemde hastalıklarına veya tedaviye bağlı yan etkileri değerlendirmektir. İdiopatik Nefrotik Sendrom tanısı ile takip edilen hastaların klinik durumlarına göre tedaviye bağlı yan etkileri en aza indirmek, hastaların izlemine dair önerilerde bulunmak istenmekte ve hastaların yaşam kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji biriminde Ocak 2000 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında İdiopatik Nefrotik Sendrom tanısıyla izlenen 186 hasta (67 kız, 119 erkek) retrospektif olarak tarandı. Hastalar, Grup 1 (Olağan Relaps veya izleminde tek bir atağı olanlar)106 hasta, Grup 2 (Sık Relaps veya Steroid Bağımlı olanlar) 80 hasta olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, aldıkları tedaviler, tedavi veya hastalığa bağlı gelişmiş komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızı oluşturan hastaların 119'u (%63,98) erkek, 67'si (%36,02) kadın olup erkek/kadın cins oranı 1,7/1' dir. Hastalarımızın ortalama tanı yaşları 51,87±33,4 ay idi. Grup 1' in ortalama tanı yaşı, grup 2' nin ortalama tanı yaşından istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,011). Çalışmamızda son kontroldeki boy ölçümlerinin standart deviasyon skorları, hipertansiyon sıklığı ve kemik mineral yoğunluk ölçümü açısından gruplar arasında istatistiki anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). İzlem süresi sonunda hastaların kilo ve VKI standart deviasyon skorları grup 2'de grup 1' den istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Hastalarımızın 98'inde (%52,69) en az bir steroid yan etkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the demographic characteristics, clinical data, and long-term side effects of the disease or treatment of patients followed up with the diagnosis of Idiopathic Nephrotic Syndrome. According to the clinical status of the patients followed up with the diagnosis of Idiopathic Nephrotic Syndrome, it is aimed to minimize treatment-related side effects, to make recommendations for the follow-up of the patients, and to increase the quality of life of the patients. Materials and Methods: A retrospective analysis of 186 patients (67 girls, 119 boys) with the diagnosis of Idiopathic Nephrotic Syndrome in the Pediatric Nephrology Unit of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between January 2000 and May 2020 was conducted. The patients were divided into 2 groups, Group 1 (with Infrequent Relapse or a single attack in the follow-up) 106 patients and Group 2 (Frequent Relapse or Steroid Dependent) 80 patients. Demographic characteristics of the patients, clinical and laboratory findings, treatments they received, and complications related to treatment or disease were evaluated. Results: In our study, 119 (63.98%) of the patients were male, 67 (36.02%) of the patients were female, and the male/female gender ratio was 1.7/1. The mean age at diagnosis of our patients was 51.87±33.4 months. The mean age at diagnosis of group 1 was statistically significantly higher than the mean age of diagnosis of group 2 (p=0.011). In our study, no statistically significant difference was observed between the groups in terms of standard deviation scores of height measurements at the last control, frequency of hypertension, and bone mineral density measurement (p>0.05). At the end of the follow-up period, the patients' weight and BMI standard deviation scores were statistically significantly higher in group 2 than in group 1. At least one steroid side effect was detected in 98 (52.69%) of our patients.