Mide kanseri tanılı hastalarda demografik veriler ve klinik özelliklerin retrospektif değerlendirilmesi
Stomach cancer diagnosis of demographic data andclinical features in patients with retrospective study
  1. Tez No: 555855
  2. Yazar: ZERRİN ÖKSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TAMER ELKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada; mide kanseri tanılı hastaların demografik verileri ve klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.01.2010-10.10.2017 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda mide kanseri tanısı ile takip edilen 230 hastanın verileri incelendi. Lenfoma, gastrointestinal stromal tümör ve nöroendokrin tümör (NET) tanılı hastalar çalışma dışı tutuldu. Kalan 201 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen 201 hastada yaş, cinsiyet, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG), kilo kaybı varlığı, primer yeri, histolojik tip, tümör evresi, hastanın başvuruya sebep olan yakınması, sigara içiciliği, semptom süresi, tanı metodu, cerrahi yapılıp yapılmadığı, cerrahi şekli, metastaz varlığı, metastaz yeri, ilk bakılan LDH ve trombosit değerleri, uygulanan tedavi yöntemleri, genel sağkalım (GS) verileri değerlendirildi. Bulgular ve Sonuç: Araştırmamız neticesinde erkek hastaların oranı kadın hastalara göre, istatistiksel olarak anlamlı yüksek tespit edilmiştir. Hasta yaşı ile ortalama GS arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.014). Kilo kaybı ile ileri evre arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edildi ve anlamlı fark saptandı (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; The demographic data and clinical features of patients with gastric cancer were retrospectively evaluated. Material and Method: In this study; 230 patients who were followed up with the diagnosis of gastric cancer in the Medical Oncology Department of İnönü University between 01.01.2010 and 10.10.2017 were examined. Patients with lymphoma, GİST and NET were excluded from the study. The remaining 201 patients were included in the study. 201 patients included in the study age, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG), presence of weight loss, primary site, histological type, tumor stage, patient's complaint, smoking, symptom duration, diagnostic method, surgery, surgical method, presence of metastasis, location of metastasis, first looked LDH and thrombocyte values, treatment methods and survival data were evaluated. Results and Conclusion: As a result of our study, male patients were found to be statistically significantly higher than female patients. There was a significant relationship between patient age and mean overall survival (p=0.014). The relationship between weight loss and advanced stage was statistically analyzed and a significant difference was found (p=0.005).