Polikistik over sendromlu kadınlarda diyet inflamatuvar indeks skoru ile serum chemerin konsantrasyonu arasındaki ilişki
Relatıonshıp between dıetary inflammatory index score and serum chemerın concentratıon in women wıth polycystıc ovary
- Tez No: 708597
- Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, polikistik over sendromlu (PKOS) kadın bireylerde diyet inflamatuvar indeks (Dİİ) skoru ile hastalığın patofizyolojisine katkıda bulunabileceği düşünülen serum chemerin konsantrasyonu, biyokimyasal hiperandrojenizm ve insülin direnci için homeostaz model değerlendirmesi (HOMA-IR) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Şubat-Aralık 2020 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran ve endokrinolog tarafından 2003 Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan, 18-45 yaş arası gönüllü 44 kadın birey (25,2±5,3 yıl) ile yaş ve beden kütle indeksi açısından eşleştirilmiş kontrol grubundaki 44 gönüllü kadın birey (26,6±5,2 yıl) olmak üzere toplam 88 kadın birey üzerinde yürütülmüştür. PKOS'lu ve kontrol grubundaki bireylerin rutinde yapılan kan biyokimyasal parametrelerine hastane sisteminden ulaşılmış, serum chemerin analizi için ayrıca kan örneği alınmıştır. Bireylerin genel bilgilerini sorgulayan anket formu, yeme bozukluğu riskini belirlemek için REZZY Yeme Bozuklukları Ölçeği, fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi–Kısa Formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi), vücut kompozisyon analizi ve üç günlük besin tüketim kayıtları araştırmacı tarafından alınmıştır. Besin tüketim kayıtlarından yararlanılarak Dİİ skoru hesaplanmış ve Dİİ skoru medyan altı ve üstü olarak iki kategoride değerlendirilmiştir. PKOS ve kontrol grubundaki bireylerin serum chemerin konsantrasyon ortalaması sırasıyla 3,3±1,5 ng/mL ve 2,7±1,4 ng/mL'dir (p0,05). PKOS ve kontrol grubundaki bireylerin Dİİ skoru ortalaması sırasıyla 3,8±1,7 ve 3,8±1,4'dir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between dietary inflammatory index (DII) score and serum chemerin concentration, which are thought to contribute to the pathophysiology of the disease in female individuals with polycystic ovary syndrome (PCOS), biochemical hyperandrogenism and homeostasis model assessment for insulin resistance (HOMA-IR). This study was conducted on a total of 88 female individuals, 44 female volunteers (25.2 ± 5.3 years) who were diagnosed with PCOS according to the 2003 Rotterdam criteria by an endocrinologist and 44 volunteers, female individuals in the control group matched for age (26.6 ± 5.2 years) and body mass index between the ages of 18-45 who applied to Ankara Training and Research Hospital Endocrinology outpatient clinic, between February-December 2020. The routine blood biochemical parameters of women with PCOS and control group were obtained from the hospital system, and blood samples were taken for serum chemerin analysis. The questionnaire questioning the general information of individuals, REZZY Eating Disorders Scale to determine risk of eating disorders, International Physical Activity Questionnaire-Short Form was applied to evaluate their physical activity status, anthropometric measurements and three-day food consumption records were taken by the researcher. DII score was calculated using food consumption records. DII score was evaluated in two categories as median lower and higher. The mean serum chemerin concentration of individuals in PCOS and control groups is 3.3 ± 1.5 ng / mL and 2.7 ± 1.4 ng / mL, respectively (p 0.05). The average DII score of individuals in the PCOS and control groups is 3.8 ± 1.7 and 3.8 ± 1.4, respectively (p> 0.05).