Polikistik over sendromu olan kadınlarda plazma zonulin düzeyi ile insülin direnci, depresyon ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The relationship between plasma zonulin level and insulin resistance, depression and nutritional status in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 535364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), menstrual düzensizlik, hiperandrojenizm, polikistik over morfolojisi ile karakterize olan bir sorundur. Bu çalışma PKOS'lu kadınlarda serum zonulin düzeyi ile insülin direnci, depresyon ve beslenme durumunu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, 19-45 yaş arasında Rotterdam 2003 kriterlerine göre 40 PKOS tanısı almış ve 40 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 80 bireyde planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, Beck depresyon envanteri, Akdeniz diyeti uyum ölçeği, besin tüketim sıklığı yüz yüze görüşme yöntemiyle anket formu ile sorgulanmış, üç günlük besin tüketim kayıtları, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Üç günlük besin tüketim kaydından diyet inflamasyon indeksi skorları hesaplanmıştır. Bireylerin kan bulgularında açlık kan glukozu, serum açlık insülin ve zonulin düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan PKOS'lu kadınların bel çevresi ve BKİ ortalamaları sırasıyla 90,0±14,79 cm ve 27,0±6,39 kg/m2, kontrol grubunda ise 79,9±9,79 cm, 25,6±4,61 kg/m2'dir. Serum zonulin düzeyleri ve HOMA-IR değerleri sırasıyla PKOS grubunda 51,90±3,28 ng/mL ve 2,5±1,88, kontrol grubunda ise 47,81±8,13 ng/mL ve 1,6±1,25'dir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is characterized by hyperandrogenizm, ovulatory disfonction and polycystic ovarian morphology. This study was planned and conducted to determine relationship between serum zonulin level and insulin resistance, depression and nutritional status in women with PCOS. A total of 80 women aged between 40 women with PCOS diagnosed by 2003 Rotterdam Criteria and 40 healthy women without PCOS ranging in age from 19 to 45 were included in the study. The general characteristics, health information, eating habits of the participants, Beck depression inventory, Mediterranean diet assesment tool were questioned by way of a face-to-face interview method and energy and nutrient intake was determined using a 3-day nutrient consumption recording method. In addition, anthropometric measurements were taken. Dietary inflammation index scores were also calculated from these three days of food consumption. Fasting blood glucose, serum fasting insulin and zonulin levels of individuals were assessed in blood. In PCOS women, mean waist circumference and BMI were 90,0±14,79 cm and 27,0±6,39 kg/m2, in control group, mean waist circumference and BMI were 79,9±9,79 cm, 25,6±4,61 kg/m2respectively. Serum zonulin and HOMA-IR levels were 51,90±3,28 ng/mL, 2,5±1,88 in the PCOS group and 47,81±8,13 ng/mL, 1,6±1,25 in control group, respectively.