Yeşilgiresun ve İleri gazetelerine göre 1983-1987 yılları arasında Giresun'da sosyal, siyasal ve ekonomik hayat
Social, political and economic life in Giresun between 1983-1987 according to Yeşilgiresun and İleri newspapers
  1. Tez No: 708607
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmadaki amaç, Giresun'un yerel gazetelerinden olan Yeşilgiresun ve İleri gazetelerinin yaptığı haberlerin odağında Giresun'un siyasi, idari, sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik alanda incelenmesidir. Söz konusu döneme siyasi açıdan bakıldığında, 12 Eylül 1980 darbesinin izleri yoğun olarak görülmekte, seçimlere ve demokrasiye askerin yoğun baskısı olduğu göze çarpmaktadır. Siyasi açıdan çalkantılı geçen dönemin ardından Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi'nin iktidara gelerek ülkedeki havayı biraz olsun iyileştirdiği görülmüştür. Toplumsal ve ekonomik anlamda Giresun halkının devamlı bir sıkıntı içerisinde yaşadığı, halkın bazı temel ihtiyaç malzemelerine dahi ulaşamadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında Türkiye'nin en önemli tarımsal ihracat kalemlerinden biri olan fındık konusunda yapılan çalışmalar, araştırmalar ve üreticinin yaşadığı sorunlara değinilmiştir. Eğitim ve kültür anlamında büyük bir aksaklık olmasa bile, köy okullarında öğretmen bulunmayışı ve TV vericisinin ancak 5 yılda hizmete geçmesi dönemin önemli sorunları olarak görülmüştür. Çalışmanın ana kaynakları Yeşilgiresun ve İleri gazeteleri olmakla birlikte, Giresunlu olan ya da Giresun'a değer ve gönül vermiş müstesna kişilerin araştırmalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Giresun in the political, administrative, social, cultural, educational and economic areas in the focus of the news made by Yeşilgiresun and Ileri newspapers, which are local newspapers of Giresun. When we look at this period that we are researching from a political point of view, the traces of the September 12, 1980 coup are seen intensely, and it is tried to be explained that there is intense pressure from the military on elections and democracy. After the politically turbulent period, it was seen that the Motherland Party, led by Turgut Özal, came to power and slightly improved the atmosphere in the country. It has been determined that the people of Giresun live in a constant state of distress in social and economic terms, and that the people cannot even reach some basic materials. In addition, studies on hazelnut, which is one of the most important agricultural export items of Turkey, researches and the problems experienced by the producers are mentioned. Even if there was no major disruption in terms of education and culture, the lack of teachers in village schools and the fact that the TV transmitter was put into service in only 5 years were seen as the important problems of the period. While the main sources of our study are Yeşilgiresun and Ileri newspapers, the researches of exceptional people who are from Giresun or who gave their heart to Giresun are also included.