Deve whey proteininin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of camel whey proteins on wound healing
  1. Tez No: 708625
  2. Yazar: ŞEVİN ECE GÜNDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖRENAY BOYACIOĞLU, DOÇ. DR. OLCAY BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Whey proteinlerinin yara iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir. Ancak asit veya enzim (sweet) kullanılarak üretilen whey proteinlerinin yara iyileşmesindeki rolü açık değildir. Bu araştırmada deve asit ve sweet whey proteinlerinin yara iyileşmesi üzerine etkinlikleri araştırılıp inek asit ve sweet whey proteinleri ile karşılaştırıldı. Yerli çiftliklerden alınan çiğ deve ve inek sütleri kremadan arındırıldı. Elde edilen yağsız sütten HC1 kullanılarak asit whey, peynir mayası rennet kullanılarak sweet whey elde edildi. Kazein uzaklaştırıldıktan sonra whey, 72 saat diyaliz edilip dondurularak kurutuldu ve SDS-PAGE ile analiz edildi. Yara iyileşmesi için 96 kuyulu mikroplakaya HT-29 insan kolon kanser hücreleri ekilip 1 gün inkübasyondan sonra hücreler arasına çizik atılarak hücresiz alanlar oluşturuldu. Kuyucuklara deve ve inek sütünden asit ve sweet whey proteinleri (0-1000 µg/ml) eklenerek hücresiz alanlardaki kapanma 48 saate kadar gözlemlendi. Sonuçlar ANOVA ve Bonferroni post-hoc test ile analiz edildi. Uygulanan whey protein dozları yara iyileşmesini negatif kontrole (0 µg/ml) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede (P0,05).
Özet (Çeviri)
Whey proteins are known to accelerate wound healing. However, the role of whey proteins produced using acid or enzyme (sweet) in wound healing is not clear. In this study, the effectiveness of camel acid and sweet whey proteins on wound healing was investigated and compared with cow acid and sweet whey proteins.Raw camel and cow milks bought from local farms were freed from cream. Acid whey was obtained from the skimmed milk using HCl, and sweet whey was obtained using rennet. After the casein was removed, the whey was dialyzed for 72 hours, freeze-dried and analyzed by SDS-PAGE. For wound healing, HT-29 human colon cancer cells were seeded in a 96-well microplate and after 1 day of incubation, cell-free areas were created by scratching between the cells. By adding acid and sweet whey proteins (0-1000 µg/ml) from camel and cow's milk to the wells, closure in cell-free areas was observed up to 48 hours. Results were analyzed by ANOVA and Bonferroni post-hoc test.The applied whey protein doses increased the wound healing statistically significantly (P0.05).