Konya tarihi Bedesten çarşısı kentsel dönüşüm uygulamalarının peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Investigation of Konya historical Bedesten bazaar urban transformation practices in terms of landscape architecture
- Tez No: 708632
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÖZTÜRK KURTASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
'Tarihi Kent Merkezleri' kenti tanımlayan kentin kimliğinde önemli rol oynayan alanlar olarak kent içerisinde varlık gösterirler. Bu çalışmada öncelikle, tarihi kent dokusu ve tarihi çevre açıklanmaya çalışılmıştır, böylelikle de tarihi yeniden değerlendirmenin ve tarihi çevrelerin yeniden yaşayan mekanlar haline gelmesinin önemi vurgulanmıştır. Tarihi kent merkezlerinin yeniden canlandırılmasına ilişkin alanda yapılmış olan uygulamaların araştırılmasını içeren bu çalışmada, kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi bağlamında peyzaj tasarımı açısından analiz ve değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada, literatür taramalarına ek olarak, örnek alanda gerçekleştirilen görüşmeler, yerinde yapılan gözlemler, SWOT (GZFT) analizleri ve fotoğraflama tekniği kullanılmıştır. Hazırlanmış olan görüşme, soru-cevap yöntemi şeklinde düzenlenmiş olup esnaflara uygulanmıştır. Böylelikle alandaki kentsel yenileme uygulamalarının alana ne derece katkı sağladığı belirlenmiş, elde edilen sonuçlar ile Bedesten Çarşısı'nın benzer çalışmalara bir rehber niteliğinde olması sağlanmıştır. Ortaya çıkan bulgular ile kentsel yenileme çalışmaları sonucunda karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu çalışma, tarihi bir kamusal açık alanda estetik, sağlıklı ve yaşanabilir bütüncül peyzaj düzenlemelerine ilgi çekmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
'Historical City Centers' exist in the city as areas that define the city itself and play an important role in the identity of the city. In this study, firstly, the historical urban texture and historical environment were tried to be explained, thus emphasizing the importance of reevaluating history and making historical environments biotopes again. In this study, including the research of the applications made in the field of revitalization of historical city centers, analyzes and evaluations were made in terms of landscape design with respect to the protection and development of cultural values. In the research, along with the literature review, interviews in the sample area, on-site observations, SWOT analyzes and photographing technique were used. The prepared interview was arranged in the form of a question-answer method and was applied to the tradesmen. Hence, it was determined to what extent the urban renewal practices in the area contributed there, and with the results obtained, Bedesten Bazaar was provided as a guide for similar studies. In the light of the findings, solutions to the problems that came up as a consequence of urban renewal studies were developed. This study was carried out to draw attention to aesthetic, healthy and livable holistic landscape arrangements in a historical public open space.