Identity construction in two multicultural cities: Hanif Kureishi's London and Mario Levi's Istanbul
İki çokkültürlü şehirde kimlik inşaası: hanif Kureishi'nin Londrası ve Mario Levi'nin istanbul'u
- Tez No: 708634
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez, Mario Levi'nin Karanlık Çökerken Neredeydiniz ve Hanif Kureishi'nin The Black Album adlı romanlarında azınlık karakterlerin kimlik inşası sürecine odaklamaktadır. Mario Levi, ataları Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul, Türkiye'ye gelmiş Yahudi asıllı bir Türk yazardır. Levi, romanlarında Yahudi azınlıkların tecrübelerini paylaşmaktadır. Hanif Kureishi, Pakistan asıllı bir İngiliz yazardır. Babası Pakistanlı, annesi İngiliz'dir. Kureishi romanlarında İngiltere'deki Güney Asyalı azınlıkların tecrübelerini paylaşmaktadır. Tezimde Karanlık Çökerken Neredeydiniz ve The Black Album adlı romanları karşılaştıracağım; çünkü, her iki roman göç, kimlik problemleri, kimlik oluşum süreci, diaspora ve ev kavramı ile alakalıdır. Yukarıda adı geçen romanlarda, Londra ve İstanbul'da yaşayan azınlıkların kimlik problemlerini analiz edeceğim. İstanbul'daki Yahudi azınlıklar ve Londra'daki Güney Asyalı, özellikle de Pakistanlı azınlıklara ve bu azınlık karakterlerin kimlik problemleri, kimlik inşa süreci ve ev kavramlarının nasıl ele alındığına ve romanlara nasıl yansıtıldığına odaklanacağım.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the identity formation process of minority characters in Mario Levis's Karanlık Çökerken Neredeydiniz and Hanif Kureishi's The Black Album. Mario Levi is a Jewish Turkish writer whose ancestors came to Istanbul, Turkey during the Ottoman Empire from Spain. Mario Levi shares the experiences of the Jewish minorities in Turkey through his novels. Hanif Kureishi is a British Pakistani writer. His father is Pakistani and his mother is English. He shares the experiences of the South-Asian immigrants in England through his novels. In my dissertation, I am going to compare Karanlık Çökerken Neredeydiniz with The Black Album in that both of these novels are about immigration, identity problems, identity formation process, diaspora and the concept of home. I am going to analyze the identity problems of the minorities (once immigrants) in two multicultural cities, Istanbul and London in the above-mentioned novels. I am going to focus on Jewish minority in Istanbul and the South-Asian, especially Pakistani minority in London, and how their identity problems, identity formation process, and the concept of home are handled and reflected in the literary works of Levi and Kureishi.