Benign paroksismal pozisyonel vertigo tanılı hastalarda telerehabilitasyon egzersiz uygulamaları etkin midir?
Are telerehabilitation exercises effective in patients with benign paroxysmal positional vertigo ?
  1. Tez No: 708658
  2. Yazar: REYYAN HACIABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmamızda, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) tanılı hastalarda uygulanacak olan telerehabilitasyon (TR) egzersiz uygulamalarının ev egzersizi grubuna (EEG) göre etkinliğini araştırdık. Hastalar, denge kabiliyeti, baş dönmesi şiddeti, baş dönmesine bağlı engellilik seviyesi, anksiyete ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. EEG ve TR grubu randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba 6 hafta boyunca günde 2 kez uygulaması gereken ev egzersiz programı verildi. TR grubunda, haftada 2 gün 25-30 dk vestibüler egzersizler fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Denge değerlendirmesi için Romberg, gözler açık ve kapalı tandem, semitandem testleri uygulandı. Baş dönmesi, şiddeti ve benzeri yakınmaları değerlendirmek için; Vertigo Semptom Skalası (VSS), Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BEE), Vizuel Analog Skala (VAS), anksiyete düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), yaşam kalitesini değerlendirmek için Vertigo Dizziness Dengesizlik Soru Anketi (VDI) yaşam kalitesi skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effectiveness of telerehabilitation (TR) exercise practices to be applied in patients with a diagnosis of Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) compared to the home exercise group (HEG). The patients were evaluated in terms of balance ability, vertigo severity, vertigo-related disability level, anxiety, and quality of life. HEG and TR groups were randomly divided into 2 groups. Both groups were given a home exercise program that had to be applied twice a day for 6 weeks. For balance evaluation, Romberg, eyes open and closed tandem and semitandem tests were applied. To evaluate dizziness, severity and similar complaints; Vertigo Symptom Scale (VSS), Dizziness Handicap Inventory (DHI), VAS, Beck Anxiety Inventory (BAI) were used to determine anxiety levels and Vertigo Dizziness Imbalance Questionnaire (VDI) quality of life scale was used to evaluate quality of life.