Muş ilinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin etkili sıcaklık toplamı ve optimum hasat zamanlarının belirlenmesi
Determination of effective heat summations and optimum harvest times of grape varieties grown in Muş province
- Tez No: 708659
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, 2020 yılında Muş ilinde yetiştirilen Çilistrig, Sinciri, Kaşper, Vakkas, Dana Gözü, Güz Üzümü, Keçi Memesi, Elazığ Beyazı, Elazığ Kırmızısı, Hıyan Asması ve Beyaz Üzüm çeşitlerinin Etkili Sıcaklık Toplamlarını (EST) ve optimum hasat zamanlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. İncelenen üzüm çeşitlerinde hasada kadar bazı fiziksel ve kimyasal değişmeler gözlemlenmiştir. Belirlenen asmalardan üzüm salkımları ben düşme döneminden hasada kadar birer hafta aralıklarla alınmıştır. Çeşitlere göre fenolojik safhalardaki farklılıklar gözlemlenmiştir. Çeşitlerde tam çiçeklenmeden hasada kadar geçen süre 77 gün (Elazığ Beyazı) ve 98 gün (Çilistrig ve Sinciri) arasında farklılık göstermiştir. Çeşitlerde ben düşmeden hasada kadar suda çözünür kuru madde, pH, tane irilikleri, tane ve salkım ağırlıkları artış gösterirken; toplam asit miktarı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2020 in order to determine the Effective Heat Summations (EHS) and optimum harvest times of Çilistrig, Sinciri, Kaşper, Vakkas, Dana Gözü, Güz Üzümü, Keçi Memesi, Elazığ Beyazı, Elazığ Kırmızısı, Hıyan Asması and Beyaz grape varieties grown in Muş province. Some physical and chemical changes were observed in the examined grape varieties until harvest. Clusters from the determined vines were taken at intervals of one week in the period from the veraison to the harvest. Differences in the phenological stages were observed according to the varieties. The period from full bloom to harvest in varieties varied between 77 days (Elazığ Beyazı) and 98 days (Çilistig and Sinciri). While water-soluble dry matter, pH, berry size, berry and cluster weights increased in varieties in the period from veraison to harvest; total acid content decreased.