Stresin gastrointestinal transit zamanı üzerine etkisi
The Effect of stress on gastrointestinal transit inhibition
- Tez No: 59121
- Danışmanlar: PROF. DR. CANKAT TULUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Stres sırasında Hipotalamo-pitüiter-Adrenokortikal (HPA) stres aksı aktive olarak paraventriküler çekirdekten kortikotropin salıverici hormon (CRH) açığa çıkar. Açığa çıkan CRH'nın uyarısı ile pitüiter bezin intermediate lobundan proopiyomelanokortin (POMC) adlı prekürsör proteinden Adrenokortikotropik hormon (ACTH) ve bir endojen opioid peptit olan 0- Endorfin salınır. ACTH Adrenal korteksten glukokortikoidlerin salınmama neden olurken p-Endorfîn stres ile ortaya çıkan analjezi, respiratuvar depresyon, gastrointestinal transit inhibisyonu gibi bazı fizyolojik adaptif yanıtların ortaya çıkmasına da aracılık eder. Bu çalışmada soğuk su yüzdürme stresi testi (SSYS) fizyolojik stres modeli olarak seçildi. Stres ile salınan endojen opioid peptitler ile ortaya çıkan gastrointestinal transit inhibisyonu yanıtı, bu yanıtta opiyat reseptörlerinin rolü bir opiyat antagonisti olan Naloksonile SSYS birlikte uygulanarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Stres on Gastrointestinal Transit Inhibition During stress the Hypothalamo-pituitary-adrenocortical (HP A) stress axis is activated and from Paravenrticular nucleus corticotrophin releasing hormone (CRH) is released. In pituitary gland ACTH and P-Endorphin are released from proopiomelanocortin, which is the precursor protein by CRH activation. Glucocorticoids are released from adrenal cortex by ACTH stimulation and 0- Endorphin plays an important role in some physiological adaptive responses like stress-induced analgesia, respiratory depression and gastrointestinal transit inhibition. In our experiments the gastrointestinal transit is inhibited by cold water swim stress and this effect is antagonized by Naloxone. This result is an evidence for an opiod receptor-mediated response. The gastrointestinal transit inhibition effect of morphine is potentiated by CWSS. Because of the potentiation it is possible to evaluate the responses due to same receptor.