Alevi - Bektaşi semahları, bölümleri ve melodik yapılar!
Flame - Bektaş world, sections and melodic structures!
  1. Tez No: 708686
  2. Yazar: DAİMİ CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Musiki Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Şamanizm göçebe Türk kavimlerinin dini-felsefi düşüncesidir. Tek tanrılıktan önce olan bu inanç sisteminin, Türklerin ekonomik, siyasi ve kültürel hayatına büyük etkileri olmuştur. Bu inanç sistemiyle dini oyunlar, adetler, töreler vb geleneksel değerler oluşmuştur. Şamanizmden-islamiyete, göçebelikten-yerleşik hayata, Asya'dan Anadolu'ya geçişte, bu değerler bütününde önemli değişimler olmuştur. Bazı değerler, Asya'ya özgü kurallarında direnmiş ve az bir etkiyle veya şekil değiştirerek uyum sağlamıştır. Kapalı bir toplum olan Türk Alevi-Bektaşileri de bu değişimde böyle ısrarlı bir çizgi sürdürmüşler. Benzer değişim, Alevi-Bektaşi dini oyunları olan Samahlar için de söz konusudur. Bu oyunların oynanış şekli ve amacı, tamamen Orta Asya'daki Kan ve Baksı oyunlarıyla önemli benzerlik arzetmektedir. Alevi-Bektaşi Folklorunun bir parçasını teşkil eden bu dini-törensel oyunlar 2,3 ve 4 bölümden oluşmaktadır. Başta“Niyaz”ve sonda“Selam”kısmı mevcuttur. Bu bölümlerin oluşumunda melodi, ritim, tempo, söz, usül ve dizi veya geçki belirleyici.ve etkileyici olmaktadır. Melodik yapılarından cümle ve motiv, içten ve dıştan genişlenerek, baglayıcı ile birleştirilerek işlenmiştir. Karar sesinden yukarıda 11 ses içinde her derece atlamalı olarak kullanılmıştır. Bu eserlerde karar ve yarım karar ısrarla belirtilmiştir. Bölüme girişte sıkça ritmik motivler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shamanism is the religious-philosophical thought of nomadic Turkish tribes. This belief system, which was before monotheism, had great effects on the economic, political and cultural life of the Turks. has been. With this belief system, religious games, customs, traditions, etc. traditional values ​​were formed. In the transition from shamanism to Islam, from nomadism to settled life, from Asia to Anatolia, this There have been significant changes in all values. Some values It withstood its Asian rules and adapted with little influence or shapeshifting. Turkish Alevi-Bektashis, a closed society, they maintained such an insistent line in change. A similar change is also in question for Samahs, which are Alevi-Bektashi religious games. The way these games are played and Its purpose is quite similar to the Kan and Baksi games in Central Asia. constitutes a part of Alevi-Bektashi folklore. these religious-ceremonial games consist of 2, 3 and 4 parts. There is“Niyaz”at the beginning and“Selam”at the end. In the formation of these sections, melody, rhythm, tempo, word, style and scale or the transition is decisive and impressive. Sentence and motive from their melodic structures, internally and externally. expanded and processed by combining with the binder. Every degree in 11 voices above the decision voice is used as a hopping. In these works, the decision and the half decision are persistently stated. Rhythmic motives are frequently repeated at the beginning of the section.