Structuring collective redress mechanisms for consumer damages claims in Eu competition cases
Ab rekabet hukuku davalarında tüketicilerin tazminat talepleri bakımından kolektif tazminat mekanizmalarının yapılandırılması
  1. Tez No: 708687
  2. Yazar: EDA ŞAHİN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHER DABBAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Kolektif bir tazminat mekanizmasının getirilmesi, AB'de rekabet hukuku kurallarının özel hukuk alanında uygulanmasının artırılmasına ilişkin reform sürecinin bir parçası olarak tartışılmıştır. Kolektif bir tazminat mekanizmasının olmaması, tazminat hakkının kullanılmasını engelleyen ve rekabet ihlalinden zarar görenlerin nadiren tazminat talep etmelerine neden olan unsurlardan biri olarak kabul edilmiştir. Aynı ihlalden benzer şekilde zarar görmüş çok sayıda kişinin tazminat taleplerinin tek bir davada ele alınmasına izin veren bu mekanizma, geleneksel bireysel dava yolundan ayrılır ve temsil ilkesi üzerine kurulur. Bu tezin cevapladığı temel soru, AB rekabet hukuku ihlallerinden zarar gören tüketicilerin tazminat talepleri için kolektif bir tazminat mekanizmasının nasıl tasarlanacağıdır. Bugüne kadar literatürde bu konu mağdurların tazminat taleplerinin kolektif bir tazminat mekanizması ile çözüme uygun olup olmadığı yönünden analiz edilmemiş ve mekanizmanın her bir unsurunun tasarımının nasıl yapılacağı sistematik ve yapılandırılmış bir yaklaşımla incelenmemiştir. Bu amaçla tez, kolektif bir tazminat mekanizmasının hem amacının hem de çalışma prensibinin, böyle bir mekanizmaya ihtiyaç duyan tüketici zararlarını gidermeye uygun olduğunu ve önerilen şekilde tasarlanması halinde, bu mekanizmanın tüketicilere zararlarının tazmini için gerçekçi bir fırsat sunacağını göstermektedir. Bu kapsamda tez böyle bir mekanizmayı i. temsil edilecek tüketiciler (üyelik mekanizması), ii. temsilcinin türü, iii. finansman yöntemleri ve iv. zararların hesaplanması ve dağıtılması yönlerinden tasarlamakta ve bu yolla rekabet hukuku kurallarının özel hukuk alanında uygulanmasının en tartışmalı konulardan biri olan ve olmaya da devam edecek olan kolektif tazminat konusundaki bilgi birikimine ve tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The introduction of a collective redress mechanism was discussed as part of a reform process concerning enhancement of private competition law enforcement in the EU. The lack of a collective redress mechanism was regarded as one of the obstacles that hampered the exercise of the right to damages and resulting in victims of competition infringements to rarely seek compensation. This procedural tool allows the bundling of the claims of similarly situated numerous persons to be dealt with in a single lawsuit, by design diverging from the traditional individualistic litigation and relying upon representation. The main question of this thesis concerns how to design a collective redress mechanism for consumer damages claims arising from EU competition infringements. The issue has not to date been approached in a systematic and structured fashion that analyses the suitability of the damages claims of victims to resolution in a collective redress mechanism and the design of each element of the mechanism in this respect. To this end, this thesis demonstrates that both the purpose and working principle of a collective redress mechanism are suited to address consumer claims for which there is a need for such a mechanism and if designed appropriately, this mechanism provides a realistic opportunity for consumers to exercise their right to damages and obtain redress. On this basis, it seeks to formulate the mechanism with respect to i. the membership mechanism, ii. the type of representative iii. funding mechanisms and iv. calculation and distribution of damages, and therefore aims to contribute to the body of knowledge and debate around collective redress, which have been, and are likely to continue to be, one of the most controversial issues in private competition law enforcement.