Planlama-uygulama-yapılaşma süreçlerinin tutarlılık incelemesi: Trabzon-Ortahisar örneği
Consistence analysis of planningimplementation-construction process: Trabzon-Ortahisar case
- Tez No: 788053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kentlerde Planlama-Uygulama-Yapılaşma süreçleri birbiri ardı gelen birbirini tamamlayan süreçlerdir. Bu çalışmada süreçlerin birbirleri arasındaki tutarlılığı incelenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı nazım imar planı yapım aşamasından yapı kullanma izin belgesi aşamasına kadar olan planlama, uygulama ve yapılaşma süreçleri arasındaki tutarlılığı incelemek, sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Bu kapsamda, Trabzon ilinin merkezi olan Ortahisar ilçesi çalışma alanı olarak seçilmiş ve 2002-2017 yılları arasında verilen yapı ruhsatları incelenmiştir. Bu süreçte Ortahisar ilçesindeki parsel üzerinde birden fazla bina yapılan konut alanlarındaki yapılaşmalar incelenmiştir. Planlama, uygulama ve yapılaşma süreçlerinde tutarsızlık olanların verilerine ulaşılabilen örnekler seçilmiştir. Sonuç olarak Ortahisar ilçesindeki toplu yapılaşma alanlarında nazım imar planı ve uygulama imar planı kararlarına uygun olmayan yapılaşmalar olduğu tespit edilmiştir. İncelenen örneklerde yapı yoğunluğunun ve kat adedinin nazım imar planı ve uygulama imar planı kararlarına aykırı olarak artırıldığı görülmüştür. İncelenen örneklerde tutarsızlığın nedeninin uygulama imar plan notları ve mülga Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning-Implementation-Building processes in cities are successive processes that complement each other. In this study, the consistency of the processes between each other was examined. The aim of this thesis is to examine the consistency between the planning, implementation and construction processes from the master zoning plan construction stage to the building occupancy permit stage, to identify the problems and to offer solutions. In this context, Ortahisar district, which is the center of Trabzon province, was chosen as the study area and the building permits issued between 2002 and 2017 were examined. In this process, the settlements in the residential areas where more than one building was built on the parcel in Ortahisar district were examined. Examples of inconsistent data in the planning, implementation and construction processes were selected. As a result, it has been determined that there are constructions that do not comply with the master zoning plan and implementation zoning plan decisions in the mass construction areas in Ortahisar district. In the samples examined, it was observed that the building density and the number of floors were increased in violation of the master zoning plan and implementation zoning plan decisions. It has been determined that the reason for the inconsistency in the examined examples is the application zoning plan notes and the abrogative Planned Areas Type Zoning Regulation.