Alkol ve antı icing katkı maddelerinin jet yakıtı özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of alcohol and anti-icing additives on the properties of jet fuel
  1. Tez No: 708701
  2. Yazar: MURAT AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında jet yakıtına belirli oranlarda katılan metanol, etanol, izopropanol ve Dietilen glikol monometil eter (di-EGME)'in jet yakıtının; yoğunluk, viskozite, donma noktası ve parlama noktası gibi özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yukarıda belirtilen her bir katkı maddesinden %2 ,%5, %7 ve %10 oranlarında JP-8 yakıtına ilave edilerek, gerekli karışım elde edilmiş olup ilgili cihazlarda analiz edilmiştir. Tezin ilgili bölümünde detaylı olarak açıklanan cihazlardan elde edilen veriler tablo ve grafikler yardımı ile yorumlanmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunca: JP-8 yakıtının yoğunluk değerinin 797 kg/m3 olduğu ve bu değerin karıştırılan;metanol, etanol ve izopropil alkolde çok büyük bir değişkenlik göstermediği fakat di-EGME'nin eklenmesi ile kayda değer bir artış göstererek 814,5 kg/m3 seviyesine kadar çıktığı tespit edilmiştir. Viskozite değerinin: metanol ve etanolün eklenmesi ile büyük bir değişkenlik göstermeyip, izopropil alkolün %10 eklenmesi ile 1,298 mm/ s2'e , di-EGME'nin eklenmesi ile 1,98 mm/ s2 seviyesine kadar yükseldiği görülmüştür. JP-8 yakıtının 46 Co olan parlama noktası değeri: metanolün %10 eklenmesi ile 40 oC, etanolün %10 eklenmesi ile 43,4 oC, izopropanolün %10 eklenmesi ile 42,9 oC ve di-EGME'nin eklenmesi ile 55,4 oC olarak ölçülmüştür. JP-8 yakıtının -56,7 oC olan donma noktası değeri: metanolün %10 eklenmesi ile -61,7 oC, etanolün %10 eklenmesi ile -62,1 oC, izopropanolün %10 eklenmesi ile -57,6 oC ve di-EGME'nin eklenmesi ile -54,6 oC olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of methanol, ethanol, isopropanol and Diethylene glycol monomethyl ether (di-EGME) added to the jet fuel in certain proportions were investigated in terms of density, viscosity, freezing point and flash point of jet fuel. By adding 2%, 5%, 7% and 10% of each additive to the JP-8 fuel, the necessary mixture was obtained and tested on the relevant devices.The data obtained from the devices which were explained in detail in the relevant section of the thesis were interpreted with the help of tables and graphics. As a result of the studies, it was discovered that the density value of JP-8 fuel is 797 kg/m3 and this value did not show much variation in mixed methanol, ethanol and isopropyl alcohol, however, it increased significantly with the addition of di-EGME and reaches 814,5 kg/m3. It was observed that the viscosity value did not change much with the addition of methanol and ethanol, but it increased to 1.298 mm/s2 with the addition of 10% isopropyl alcohol, and up to 1.98 mm/s2 with the addition of di-EGME. The flash point value of JP-8 fuel at 46 oC was measured as: 40 oC with the addition of 10% methanol, 43,4 oC with the addition of 10% ethanol, 42,9 OC with the addition of 10% isopropanol, and 55,4 oC with the addition of di-EGME. The feezing point value of JP-8 fuel at -56.7 Co was measured as: -61.7 oC with the addition of 10% methanol, -62.1 oC with the addition of 10% ethanol, -57.6 oC with the addition of 10% isopropanol and -54,6 oC with the addition of di-EGME.