Şirketlerde kredi derecelendirme notu ve yönetim kurulu: BIST 100 üzerine bir araştırma
The credit rating grades and the board of directors in companies: A research on BIST 100
- Tez No: 708702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NURİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşen dünyada, uluslararası piyasaların da küreselleşmesi ile birlikte bir bilgi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Kredi derecelendirme kuruluşları, oluşan bu bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla tarafsız ve şeffaf bir şekilde kredi derecelendirme faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşları, kredi derecelendirme işlemi sonucunda borçlanacak olan kurum veya devletlerin kredi risk değerlemesini yaparak bir not vermektedir. Verilen bu kredi derecelendirme notları evrensel sembollerden oluşmaktadır. Finansal bilgi kullanıcıları, bir karar almadan önce bu kredi derecelendirme notlarını göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu nedenle kredi derecelendirme notları finansal piyasalar açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada kredi derecelendirme notu, finansal piyasalarda yaşanan bu gelişmeler neticesinde işletmelerde ön plana çıkan bir diğer unsur olan yönetim kurulu ile birlikte ele alınmıştır. Literatür incelendiğinde, paydaşların işletmenin yönetimi adına görevlendirmiş olduğu yönetim kurulu üyelerinin demografik özelliklerinin ele alınması önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, işletmelerin yönetim kurulu üyelerinin cinsiyet, yaş, uyrukluk, tecrübe, bağımsızlık durumu, eğitim durumu gibi demografik özellikleri ve kredi derecelendirme notlarının yıllar içerisindeki değişimleri grafik ve tablolar yardımı ile ele alınarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, a need for information has emerged with the globalization of international markets. Credit rating agencies carry out credit rating activities in an impartial and transparent manner in order to meet this need for information. Credit rating agencies give a grade by evaluating the credit risk of the institutions or states that will be indebted as a result of the credit rating process. These credit ratings given are made up of universal symbols. Financial information users consider these credit ratings before making a decision. For this reason, credit ratings are of great importance in terms of financial markets. In this study, the credit rating is discussed together with the board of directors, which is another prominent factor in businesses as a result of these developments in the financial markets. When the literature is examined, it is an important issue to address the demographic characteristics of the members of the board of directors that the stakeholders have assigned on behalf of the management of the enterprise. In this context, the demographic characteristics of the members of the board of directors of the enterprises such as gender, age, nationality, experience, independence status, education level and the changes in the credit rating grades over the years were examined with the help of graphs and tables.