Nikel-titanyum kanal eğelerinin eğri kanalların preparasyonundaki etkilerinin şeffaf resin bloklar üzerinde incelenmesi
Investigation of the instrumentation effect of nickel-titanium files on simulated curved canals
  1. Tez No: 70875
  2. Yazar: YILDIZ GARİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, eğri kanalları olan toplam 80 adet resin blok kullanılarak nikel-titanyum eğelerinin kanal preparasyonundaki etkilen, paslanmaz çelik kanal eğeleri ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Kanal eğriliği 20° ve 30° olan, iki ana gruba ayrılan bloklarda, nikel-titanyum ve paslanmaz çelik K-file ve Hedstrom eğeleri kullanılmıştır. Kanalların preparasyonu, step- back tekniği kullanılarak 40 nolu aletlerle tamamlanmıştır. Kanallardan, genişletmeden önce ve sonra kuronal, orta ve apikal seviyelerden spiral bilgisayarlı tomografi ile toplam dört kesit alınmıştır. Çalışmamızda, incelenen her kesit seviyesinde kanalın genişleme yönü, transportasyon miktarı, toplam genişletme miktarı ve kanalın merkezde kalma oranları değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonuçlarına göre, kanal eğriliğinin artışı, değerlendirilen tüm kriterlerde kesit I ve III'te gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark yaratmamıştır. Kesit II'de kanal eğriliğinin iç kısmına genişletmede, 20° ile 30° eğriliğindeki paslanmaz çelik Hedstrom eğeleri arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Aynı seviyede, kanal eğriliği 30° olan gruplarda paslanmaz çelik K-Flexofile ve Hedstrom eğelerinin, 20° olan gruplarda kullanılanlardan daha fazla toplam genişletme yaptıkları görülmüştür. Kesit IVte ise sadece toplam genişletme miktarında, kanal eğriliği 20°-30° olan gruplarda kullanılan nikel-titanyum Hedstrom eğeleri arasındaki farkın, istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Kurona! ve orta seviyelerde kanal eğriliğinin iç kısmına doğru paslanmaz çelik eğeleri, nikel-titanyum eğelerine göre daha fazla genişletme yapmışlardır. Apikal seviyede ise (kesit III ve IV) nikel-titanyum eğelerinin daha fazla genişletme yaptıkları bulunmuştur. Kanal eğriliğinin dış kısmına doğru olan genişleme ele alındığında, kuronal ve orta seviyelerde gruplar arasında önemli bir fark görülmemiştir. Apikal seviyede ise, nikel-titanyum aletleri paslanmaz çelik aletlerine göre kanal eğriliğinin dış kısmına doğru daha az genişletme yapmışlardır. Değerlendirilen tüm kesitlerde nikel-titanyum kanal eğeleri, paslanmaz çelik eğelerine göre daha az genişletme yapmışlar ve daha az transportasyona sebep olmuşlardır. Kanalın merkezde kalma oranı incelendiğinde, kuronal ve orta seviyelerde gruplar arasında önemli bir fark bulunmamıştır, apikal seviyede (kesit III ve IV) ise nikel-titanyum kanal eğeleri ile yapılan preparasyonlarda kanalın daha merkezde kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the lnstrymantation Effect of Niekel-Titanium Files on Simulated Curved Canals. The instrumentation effect of nickel-titanium files was investigated by using 80 simulated resin blocks and was compared with stainless steel files, in this study. Nickel-titanium, stainless steel K-file and Hedstrom files were used for the preparation of the resin blocks which had 20° and 30° curves and were divided into two main groups. Step-back technique was used for instrumentation and the preparation was completed with number 40 files. The canals were scanned with tomography before and after the instrumentation. Enlargement side (inner or outer), amount of transportation, total width and centering ratio were investigated. Four sections were obtained for this investigation (one of each from coronal and middle, two from apical level). According to the results of this study, in section I and III, no statistically significant difference was found between 20° and 30° curved groups, in section II, when the preparation from the inner side of the curve was evaluated, a statistically significant difference was found between 20° and 30° curved canals instrumented with the stainless steel Hedstrom files. At the same level, the stainless steel K-Flexofile and Hedstrom files were found to remove more material in the 30° than the 20° curved groups. In section İV when the total width was evaluated, only statistically difference was found between 20° and 30° curved canals instrumented with the nickel- titanium Hedstrom files. In the coronal and middle levels, the stainless steel files were found to remove more material from the inner side of the curve, than the nickel- titanium files. In the apical level (in section III and IV) the nickel- titanium files were found to remove more material. When the enlargement at the outer side was evaluated, in the coronal and middle levels, no significant difference was found. In the apical level, the stainless steel files removed more material from the outer side of the curve than the nickel-titanium files. When ail of the sections were evaluated, the nickel-titanium files removed less material and caused less transportation than the stainless steel files. When the centering ratio was evaluated, in the coronal and middle levels, no significant difference was found between the groups. In the apical level (section III and IV) nickel-titanium files stayed more centrally than stainless steel files.