Angle sınıf II bölüm 1 malokluzyonlu bireylerde hareketli plaklarla birlikte jasper jumper uygulamasının dentofasiyal yapılar üzerine etkisi
The Effects of jasper jumper incorporated to removable plates on dentofacial structures in individuals with angle class II division 1 malocclusion
- Tez No: 70876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÖYENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA- 1998 Zafer SARI Danışman Doç. Dr. Yaşar GÖYENÇ Angle SınıflI Bölüm 1 Maloklusyonlu Bireylerde Hareketli Plaklarla Birlikte Jasper Jumper Uygulamasının Dentofasiyal Yapılar Üzerine Etkisi Çalışmanın amacı, büyüme gelişim dönemindeki Sınıf II, Bölüm 1 malokiuzyonlu bireylerde hareketli plaklarla birlikte kullanılan Jasper Jumper apareyinin etkilerinin incelenerek, iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku değişikliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla pubertal atılım dönemindeki 15 kız, 5 erkek toplam 20 birey tedavi grubu olarak seçilip, oksipital headgear+hareketli plaklarla birlikte jasper jumper apareyi hastalara uygulanmıştır. 1 1 kız, 9 erkek toplam 20 birey kontrol grubu olarak seçilmiştir. Tedavi ve kontrol grubundaki bireylerin lateral sefalogramlarında 39 ölçüm yapılmıştır. Her bireyin tedavi başı-tedavi sonu, kontrol başı-kontrol sonu, grup içi karşılaştırmaları Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılarak tedavi başı- kontrol başı, tedavi sonu-kontrol sonu, tedavi farkı- kontrol farkı, gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. Sabit apareylerle kullanılan Jasper Jumper apareyi akrilik plaklarla birlikte kullanılarak değişik sabit ve hareketli fonksiyonel apareylerin dezavantajlarını ortadan kaldırıp hasta tarafından rahatça kullanılabilen, çene hareketlerine izin veren ve dilin hareket alanını daha az işgal ederek konuşma işlevini daha az engelleyen, burun solunumunda güçlük çeken hastaların konfor ve kooperasyonunu sağlayan dental etkiden çok iskeletsel etki sağlayabilen bir fonksiyonel aparey hedeflenmiştir. 63Araştırmanın sonucunda; Belirtmiş olduğumuz hedeflere büyük oranda ulaşılmış olup, anomalinin düzeltilmesi, maksillada iskeletsel ve dental, mandibulada ise daha çok dental etki ile sağlanmıştır.Tedavi sonucunda, Üst yüz boyutu ve total yüz boyutu önemli oranda değişmemiş olmakla birlikte, alt yüz boyutu artmıştır. Üst keserlerde bariz bir retrüzyon ve alt keserlerde de hafif bir protrüzyon görülmüştür. Üst molarların vertikal yön gelişimi inhibe edilip distaîizasyon sağlanmış, alt molarların vertikal yöndeki gelişiminde artış meydana gelmiş ve öne doğru hareket etmişlerdir. Tedaviyle yumuşak dokuda da düzelmeler sağlanmış ve dengeli bir profil yapısı elde edilmiştir. 64
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE EFFECTS OF JASPER JUMPER INCORPORATED TO REMOVABLE PLATES ON DENTOFACIAL STRUCTURES IN INDIVIDUALS WITH ANGLE CLASS II DIVISION 1 MALOCCLUSION The aim of the study is to examine the effects of Jasper Jumper appliance which is incorporated to removable plates in individuals with Class II, Division 1 malocclusion and to determine the skeletal, dental and soft tissue changes. For this purpose twenty individuals 1 5 of which are girls and 5 are boys at the pubertal peak period were selected and Jasper Jumper appliance was applied to the patients with removable plates+occipital headgear. Eleven girls and nine boys, a total of twenty individuals, were selected as the control group. On the lateral cephalograms of the individuals in the treatment and control groups 39 measurements were made. Each individual's pre-posttreatment, pre-post control and intragroup comparisons were made using the Wilcoxon paired two sample test. Treatment difference- control difference and between group comparisons were made with Mann Whitney U test. With applying the Jasper Jumper incorporated to the removable plates, elimination of disadvantages of different fixed and removable appliances and construction of an appliance which can be used comfortably by the patients, allows the jaw movements, leaves more room for the tongue, provides comfort and cooperation of patients who can hardly breathe nasaly and provides skeletal effects rather than the dental ones was aimed. At the end of the study most of these objectives were achived and the correction of the disorder was accomplished in maxilla with skeletal and dental movoment and with dental effect in mandible. Upper facial height and total facial height remained almost constat while lower facial height increased. A significant retrusion of the upper incisors and the slight protrusion of lower insisors occured. Vertical growth of upper molars were inhibited and distalization was provided along with the increase in the vertical growth and mesial movement of lower molars. Favourable changes of the soft tissue also took place and a balance in the profile was established. 65