Retrograd dolgu maddelerinin bakteriyel sızdırmazlığının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 70874
  2. Yazar: AYŞE ERTAN BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
i 09 6. ÖZET Endodontik tedavinin amacı; kök kanallarının kemomekanik yöntemlerle genişletilmesi, irrigasyonu ve dezenfeksiyonundan sonra sızdırmaz bir şekilde kapatılmasıdır. Endodontik tedavi yöntemi başarısız olursa tedavinin tekrarlanması gerekir. Bu olanaksızsa veya tedavinin tekrarlanması da başarısız olursa endodontik cerrahi gerekebilir. Endodontik cerrahideki başarısızlığın en önemli nedeninin ise yetersiz apikal örtüleme sonucu oluşan apikal sızıntı olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle; üç değişik mikroorganizma kullanarak, iki ayrı retrograd dolgu maddesinin bakteriyel sızdırmazlığını ve mikroorganizmaların dentin kanallarına ve rezeksiyon yüzeylerine olan penetrasyon derinliğini smear tabakasının varlığında ve yokluğunda incelemek için bu çalışmayı gerçekleştirdik. Retrograd kavitelerin bir kısmı amalgam (Standaîloy F) ile bir kısmı ise cam iyonomer siman (Chemfıll Superior) ile dolduruldu. Daha sonra örnekler, bakteriyel ortamlar içine yerleştirildi (Bacillus subtilis-ATCC 6633, Proteus vulgaris-ATCC 6897, Pseudomonas aeruginosa- AT 'CC 2853). Bu işlemden sonra örnekler, bir çekiç ve bisturi yardımı ile boylamasına olmak üzere ikiye ayrıldı. Her örneğin bir yarısı ışık mikroskobu, diğer yarısı ise taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Retrograd dolgu ile kavite duvarı arasından kavite tabanına doğru olan penetrasyon ile dentin kanallarına olan penetrasyon derinliği ayrı ayrı değerlendirildi. Dentin kanallarına olan penetrasyon, her örnek için kümülatif olarak skorlandı. Skorlar; gruplar arasında istatiksel farkın olup olmadığını belirlemek için Kruskal-Wallis, ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney U-testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi.Tüm örneklerde, mikroorganizmaların kavite tabanına kadar ulaştığı görüldü. Genel olarak Bacillus subtilis diğer mikroorganizmalara göre anlamlı derecede az penetrasyon derinliği göstermiştir. Tüm mikroorganizmalar, smear tabakasının kaldırıldığı örneklerde, daha fazla penetrasyon derinliği göstermiştir. Retrograd dolgu maddesi olarak cam iyonomer simanın uygulandığı örneklerde amalgam uygulanan örneklere göre mikroorganizmaların penetrasyon derinliği daha fazladır. Sonuç olarak; elde ettiğimiz bulgulara göre, bakteriyel sızıntıya direnç bakımından, retrograd dolgu maddesi olarak amalgam tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
11 7, SUMMARY The goal of endodontic therapy is to obturate root canal system hermetically after it has been instrumented, irrigated and disinfected. When endodontic therapy is failed, retreatment may be required. However, if it is impossible to accomplish retreatment, then endodontic surgery may be necessary. The most important factor causing the failure of endodontic surgery is considered as apical leakage resulting from inadequate apical seal. Therefore, this study was performed in order to compare two different retrograde filling materials by means of resistance to leakage of three microorganisms. Penetration depth and adhesion of these microorganisms into dentinal tubules and onto resected surfaces in presence and absence of smear layer were also examined. The retrograde cavities were filled with either amalgam (Standalloy F) or glass ionomer cement (Chemfill Superior). The specimens were then subjected to either bacterial medium (Bacillus subfilis-ATCC 6633, Proteus vulgaris-ATCC 6897, Pseudomonas aeruginosa- ATCC 2853). After the infection procedure the specimens were fractured into two parts longitudinally with hammer and chisel. While one part was processed for light microscopy, the other one was examined by scanning electron microscopy. Penetration depth of microorganisms from the cavity ridge to the base of the cavity and also from the cavity wall into the dentinal tubules were examined. Tubular penetration was scored cumulatively for each specimen. The scores were evaluated statistically using Kruskai-Wallis test to investigate the differences among the groups and Mann Whitney U-test to compare pairs of groups.[12 In ail samples, microorganisms showed penetration from the cavity ridge to the base of the cavity. Bacillus subtilis showed significantly less penetration depth in general. All microorganisms showed deeper penetration in absence of smear layer. It was also determined that glass ionomer cement samples had the highest penetration scores than amalgam samples. As a conclusion, it may stated that, according to our results, amalgam may be preferred as the retrograde filling material in terms of resistance to bacterial leakage.