Yetişkinlerde online yapılan kuvvet geliştirme egzersizlerinin fiziksel uygunluk, kas gelişimi ve bazı fizyolojik özellikler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
In adults investigation of the effect of online strength development exercises on physical fitness, muscle development and some physiological properties
  1. Tez No: 708763
  2. Yazar: MUHAMMED METEHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünya genelinde pandemi nedeniyle insanların evlerinde uzun süre kapalı bir ortamda kalma zorunlulukları, egzersiz yapmak istenilse bile birçok spor tesisinin kapalı olması, kalabalık ortamda egzersiz yapmanın bulaş riskini arttırması gibi birçok faktör dikkate alındığında hareketsiz devam eden bir yaşamın insanları gerek fizyolojik gerekse psiklojik açıdan önemli ölçüde yıprattığı düşünülmektedir. Bu nedenle pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yetişkin bireyler için hazırlanmış bir egzersiz protokolünü ev ortamında uygulayarak onlara daha sağlıklı bir yaşam sunmaya çalışmaktır. Bu çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan yetişkin kadın (12) ve erkek (9) olmak üzere toplam 21 güvenlik görevlisi dahil olmuştur. Güvenlik görevlilerine 12 hafta süreyle haftada 3 gün ve günde 1 saat elde bir çift dambıl (erkekler için 5 kg kadınlar için 3 kg) ve kendi vücut ağırlıklarıyla uygulanan kuvvet geliştirme egzersiz programının güvenlik görevlilerine 12 hafta süreyle haftada 3 gün ve günde 1 saat olmak üzere kendi vücut ağırlıkları ve bir çift dambıl kullanarak uygulanan kuvvet geliştirme egzersiz programının fiziksel uygunluk, kas gelişimi ve bazı fizyolojik özellikler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmada kontrol grupsuz ön test- son test yarı deneysel yöntem uygulanmıştır. Kadın ve erkek güvenlik görevlilerine 12 hafta uygulanan kuvvet geliştirme egzersiz programı öncesi ve sonrasında Brockport Fiziksel Uygunluk Test Bataryasından alınan 5 fiziksel uygunluk testi (el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti esneklik, dikey sıçrama) ve mezura ile vücut ölçü parametreleri alınmıştır. Kuvvet geliştirme egzersiz programı haftada 3 gün, günde 1 saat uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programına girilerek, analizler bu program dahilinde yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik kullanılarak, bu değerlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları bulunmuştur. Yapılan çalışmanın amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezleri test etmek için Paired Samples T analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, considering the problems such as staying indoors for a long time in people's homes worldwide due to the pandemic, many sports facilities being closed even if they want to exercise, and the increase in the risk of contamination by exercising in a crowded environment, it is thought that a sedentary life wears people out physiologically and psychologically. For this reason, in order to reduce the negative effects of the pandemic, it is to try to offer them a healthier life by applying an exercise protocol prepared for adults in the home environment. A total of 21 security guards, including adult female (12) and male (9) working at Muğla Sıtkı Koçman University, Department of Administrative and Financial Affairs were included in this study. The effect of the strength development exercise program applied to the security guards using their own body weights and a pair of dumbbells (5 kg for men and 3 kg for women), 3 days a week and 1 hour a day for 12 weeks, on physical fitness, muscle development and some physiological characteristics was investigated. In the study, pretest-posttest quasi-experimental method was applied without control group. Before and after the strength development exercise program applied for 12 weeks, 5 physical fitness tests (hand grip strength, back strength, leg strength, flexibility, vertical jump) taken from the Brockport Physical Fitness Test Battery and body measurement parameters were taken with a tape. Strength development exercise program was applied 3 days a week, 1 hour a day. The obtained data were entered into the SPSS 23.0 package program, and the analyzes were made within this program. The data obtained from the study were used descriptive statistics, and the arithmetic mean and standard deviations of these values were found. Paired Samples T analysis was used to test the hypotheses created for the purpose of the study.