Öğretme-öğrenme sürecinin hizmet içi eğitimdeki yeri
The status of teaching-learning process in in-service training
  1. Tez No: 144123
  2. Yazar: DERYA ATİK KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; kurumun amaçlan ve personelin ihtiyaçlarına göre ortaya konan öğrenme hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlamada en önemli aşamalardan biri olan öğretme-öğrenme sürecinin ihtiyaçları ne ölçüde karşıladığım ortaya koymaktır. Bu amaçla, öncelikle eğitim ihtiyacının ne şekilde saptandığı ve ortaya çıkan eğitimle giderilebilecek eksiklerin neler olduğu belirlenmeye çalışılmış, ardından hizmet içi eğitim sonunda, daha önce belirlenen eksiklerin ne ölçüde gide rildiği incelenerek öğretme-öğrenme süreci sonunda öğrenme hedeflerinin ne ölçüde gerçekleştirilebildiği hakkında sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca öğretme- öğrenme sürecinin kuramsal çerçeveyle uyumu ve süreç içerisinde yetişkinlerin öğ renme özelliklerinin ne ölçüde dikkate alındığı da belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada eğitime katılan personelin ve eğitim uzmanının görüşlerinin doğ rudan aktarılabilmesi ve varolan durumla ilgili derinlemesine bilgi edinilebilmesini sağlamak amacıyla betimsel yöntem kullanılmıştır. Çalışma, Eskişehir ilinde faaliyet göstermekte olan küçük ölçekli iki işletmede gerçekleştirilmiş, bu işletmelerde uygu lanan hizmet içi eğitimlere katılan personelin tümü ve eğitimin hazırlanması ile uy gulanmasında görev alan eğitim uzmanı araştırma kapsamına alındığından örneklem tayinine gidilmemiştir. Araştırmada, alt problemlerin açıklanmasına yönelik veri toplama amacıyla anket, görüşme, gözlem ile kayıt ve raporların incelenmesi yöntemlerinden yararla nılmıştır. Kullanılan veri toplama araçlarının hazırlanmasında öncelikle kaynak ta ramasından yararlanılmış, ardından konu alam uzmanlarının görüşlerine başvurul muştur. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde, anket sonuçlarından el de edilen bulgular her soru ve soruların seçenekleri için ayrı ayrı ele alınmış, öğret me-öğrenme sürecini oluşturan“giriş etkinlikleri”,“geliştirme etkinlikleri”ve“sonuç etkinlikleri”başlıkları altında toplanmıştır. Anket sorularının seçeneklerine verilen yanıtların frekansları tablolar halinde özetlenmiş ve seçeneklerin birlikte işaretlenme11 sıklığını göstermek için grafiklerden yararlanılmıştır. Görüşme ve sımf içi gözlem formları için betimsel analizden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamındaki işletmelerin benzer özellikleri taşımaları, uygulanan eğitim programının her iki işletmede de benzer eğitim ihtiyaçlarım karşılamak ama cıyla aynı şekilde uygulanmış olması, araştırmada elde edilen bulguların her iki iş letme için aynı özellikleri işaret etmesi nedeniyle alt problemlerde her iki işletmeden elde edilen bulgular ve bu bulgular ışığında yapılan yorumlar bir arada tartışırmıştır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir, 1. Hizmet içi eğitim ihtiyacı analizi çalışmaları işletmelerin önceden belirlenmiş olan vizyonu, misyonu ve hedefleri doğrultusunda personelden bugünkü ve gele cekteki beklentileri ile yapılan işin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulunduru larak etkili bir şekilde sürdürülmüştür. İşletmelerde, eğitim ihtiyacının belirlen mesinde duruma uygun farklı bilgi toplama yöntemleri kullanılmış, çalışmalara üst yönetim ile personelin desteği ve katılımı sağlanmıştır. 2. Öğretme-öğrenme süreci kuramsal çerçeveye uygun, yetişkinlerin öğrenme özel likleri ve ihtiyaçları göz önünde tutularak uygulanmıştır. 3. Öğretme-öğrenme sürecinde ve eğitimin sonunda katılımcıların başarısını ölçmek amacıyla herhangi bir sınav uygulanmamakta, değerlendirme işlemi işbaşında gözlemler yoluyla gerçekleştirilmektedir. 4. Elde edilen bulgulara dayalı olarak eğitim ihtiyacı saptama çalışmalarıyla ortaya konan eğitimle giderilebilecek eksiklerin eğitim sonunda büyük ölçüde giderildi ği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study was to outline to what degree the teaching and learning process, which is one of the important steps in supplying the realization of learning tar gets according to the aims of the foundation and the needs of the personnel, met the needs. With this purpose, it has been tried to find out how the need of education was de termined, and to figure out the deficiencies that would be corrected resulting from the education, thereafter at the end of inservice training, it has been tried to find a result regarding to what degree the learning targets has been realized after teaching and learning process by searching to what degree has been solved the deficiencies determined previously. In addition, it has been tried to determine the adaptation of teaching and learning process with the theoretical frame and to what degree that learning features of the adults were taken into consideration. Descriptive method has been used as to directly transmit the opinions of the per sonel and the senior teacher and to get intensive knowledge regarding the existing condition. This study has been performed in two small scaled factories activating in the province of Eskişehir. The whole personel who attended to the inservice training and the education specialist who participated in the preparation and application of the education have not been included in sampling. The methods of questionnaire, interview, registration with observation and examination of the reports have been used for data collection to define the subproblems in the study. In the preparation of the used data collection devices, source scanning has been used initially, thereafter the opinions of the experts in this area has been applied. At the end of the study with respect to the analysis of the obtained data, the findings of the questionnaires were taken into consideration in separate for every question and the alternate answers, and were summarized as the titles that constitute the teaching-learning process as“entry activity”,“development activity”ve“result activity”.IV The frequencies of the answers replied regarding the alternate answers of the quetionnaire have been summarized in tables and graphics have been used to show the frequencies of on-line marking of the alternate answers. Descriptive analysis has been used for interview and in class observation forms. Because of the having similar features of the factories in this survey, the same applied of the education program in both factories with the aim as to meet the needs of similar education, the indication of the same characteristics of the obtained findings in this survey for both factories, obtained findings from both factories in subproblems and the comments with respect to findings have been discussed together. The obtained findings at the end of the study have been summarized as follows; 1. The studies of needs analysis of inservice training have been effectively carried on regarding the predetermined vision, mission and targets of the factories by considering present and future expectance of the personel as well as the necessary features of the job. In the determination of the education need, different data collection methods consistent with the condition have been used, and the attendance and the support of the personel and high rank managers have been provided in the factories. 2. Teaching and learning process as appropriate to the theoretical frame has been applied considering the needs and the learning characteristics of the adults. 3. During the teaching and learning process and at the end of the education, no exam has been applied to evaluate the success of the attendants and the assessment has been realized with at work observations. 4. It has been observed that the deficiencies that might be corrected by the put forward education were corrected mostly at the end of the education with the determination surveys for the need for education based on the obtained findings