Çift kuron yapımında freze tekniğine bağlı tutuculuğun araştırılması
- Tez No: 70880
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ARTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
7, ÖZET Bu çalışma, konuş kuronların tutuculuk kuvvet değerlerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında, değişik yüksekliğe ve değişik konııs açısına sahip olan deney örneklerinin tutuculuk kuvveti açısından karşılaştırması yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci aşamasında, deney örnekleri belli hızda, kuvvette ve işlem sayısında takıp çıkartma işlemine tabi tutulmuş ve elde edilen tutuculuk değerlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmamızın üçüncü aşamasında, tutuculuğu azalmış olan 10 deney örneğine FGP Sistemi, uygulanmış ve tutuculuk kuvveti değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada her grup için, 10 îç ve dış kuron örneği olmak üzere toplam 9© kuron hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; > Teleskop ve konuş kuronlarda yükseklik ve açı faktörlerinin tutuculuk üzerine etkili olduğu belirlenmiştir.>Teleskop ve konuş kuronlarda yükseklik arttıkça tutuculuk artmaktadır, >Konuş kuronlarda açı değeri arttıkça tutuculuk azalmaktadır, >Uzun süreli kullanım sonucunda konuş kuronlarda tutuculuk azalmaktadır..> Konuş kuronlarda azalmış olan tutucu kuvveti arttırmak amacıyla uygulanan FGP sisteminin etkili olduğu gözlenmiştir. >Deneysel çalışmamıza ek olarak yaptığımız klinik uygulamalar sonucunda konuş kuronlu teleskopik protezlerin başarılı bir protetik tedavi metodu olduğa kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
8, SUMMARY TMs study was made with the purpose of determining the retentive force values of telescope crowns. At the first stage of the study, a eompaıison. of reteative forees between the experimental samples having different heights »öd cone angles. At the second stage of our study, erperimental samples having constant speeds, constant forees and repeated insertioıı/separation sequence are made and the resıılts of retention valııes are compared. At the third stage of our study, FGP System was applîed to 10 experimeııtal sampîes which were îoosened and retentîve force evalııatioa was made, la this study, fer eaefa groııp, totally 90 crowns were made; among whlch W of them were iateraal and external samples.Aceordisng to the results; >it was stated that height and angle factors were effectîve on retention in telescope and conas crowns. >in teîescope and COHUS crowns, as the height increases, retention increases, too. >in conııs crowns, as the angle vaîne increases retention decreases. >As a result of long-term use, retentioa in conııs crowns decreases. >The FGP System, which is applied for increasing the retentive ferce in loosened conııs crowns was found to be effectîve, >As a result of the clinical applications besides our esperimental study, we're on the belief that telescope prostheses wîth conns crowns are successfiıl prosthetic management methods,