LNG'nin soğuk enerjisini kullanan yeni bir birleşik güç sisteminin ekserji ve eksergo-ekonomik analizi
Exergy and exergo-economic analysis of a new combined power systems using LNG's cold energy
  1. Tez No: 708842
  2. Yazar: BETÜL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK NUR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada LNG'nin soğuk enerjisini kullanan yeni bir birleşik güç sistemi tasarlanmıştır. Sistemin geleneksel ve ileri ekserji ve eksergo-ekonomik analizleri yapılmıştır. Literatürde yapılan araştırmaya göre ilk defa LNG'nin soğuk enerjisini kullanan bir birleşik güç sistemine MOPSA metodu ile ileri eksergo-ekonomik analiz uygulanmıştır. Birleşik sistemin ekserji yıkımının ve ekserji yıkım maliyetinin % 23'ü kaçınılabilir bölümü oluşturmaktadır. Hem geleneksel hem de ileri ekserji analizinde en yüksek ekserji yıkım ve maliyeti parabolik güneş kolektöründe çıkmıştır. Ayrıca analizler sonucunda birleşik sistemin performansını iyileştirme potansiyeline sahip en etkili başlıca sistem bileşenlerinin sırası ile parabolik güneş kolektörü, türbin-3 ve türbin-2 olduğu görülmüştür. Çalışma, amaçlanan birleşik güç sisteminin performansının iyileştirme potansiyelinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a new combined power system using the cold energy of LNG was designed. Conventional and advanced exergy and exergo-economic analyses of the system were performed. According to research conducted in the literature, advanced exergo-economic analysis was applied by MOPSA method to a combined power system using the cold energy of LNG for the first time. 23% of the exergy destruction and exergy destruction cost of the combined system constitute the avoidable part. In both conventional and advanced exergy analysis, the highest exergy destruction and cost were found in the parabolic solar collector. In addition, as a result of the analyses that the most effective main system components that have the potential to improve the performance of the combined system are the parabolic solar collector, turbine-3 and turbine-2, respectively. The study revealed that there is potential to improve the performance of the intended combined power system.